fbpx

“KIMBERLY AKIMBO” PRAPREMIERA POLSKA W TEATRZE STARYM

21 sierpnia 2020
608 Wyświetleń

Już od września Teatr Stary zaprasza na widownię. Sezon rozpoczyna polską prapremierą sztuki Davida Lindsaya-Abaire “Kimberly Akimbo” w reżyserii Aleksandry Popławskiej. 

Bilety na spektakle dostępne są w kasie teatru oraz na stronie internetowej teatrstary.eu

Kimberly, czyli Kimmy ma 16 lat, chodzi do szkoły średniej, ubiera się jak typowa nastolatka, ma normalne dla jej wieku zainteresowania i niczym wszyscy jej rówieśnicy – ciągle użera się z rodzicami. Wyróżnia ją tylko jedno: twarz i ciało staruszki. Pochodząca z roku 2000 sztuka „Kimberly Akimbo” Davida Lindsaya-Abaire nie jest jednak melodramatem medycznym. Amerykański dramatopisarz stworzył błyskotliwą komedię miłosno-sensacyjną, pokazał wir życia, który wciąga zaskoczoną bohaterkę. Zderzenie nastoletniej mentalności z dojrzałym ciałem jest w sztuce pretekstem do zaskakujących zwrotów akcji, absurdalnych gagów, językowych nieporozumień i komicznych ripost z wyczuciem odtworzonych w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego.

David Lindsay-Abaire od dwudziestu pięciu lat jest cenionym scenarzystą kina familijnego, ale największe triumfy święci jako autor sztuk psychologicznych z efektownymi postaciami kobiecymi na pierwszym planie. Triumfowały w nich, nominowane lub nagradzane Tony Awards – Cynthia Nixon, Sarah Jessica Parker, Frances McDormand… Jego doceniony Pulitzerem dramat Rabbit Hole zachwycił Nicole Kidman, która wywalczyła jego filmową realizację.

Kimberly Akimbo jest także materiałem na aktorski popis. Aleksandra Popławska, popularna aktorka i ceniona reżyserka teatralna, która przygotuje w Teatrze Starym polską prapremierę sztuki postanowiła zaproponować tę rolę ikonie polskiego teatru Jadwidze Jankowskiej-Cieślak.

TERMINY SPEKTAKLI:

Źródło: Teatr Stary w Lublinie

Czytaj też: Zmysłowo w Saskim

Zostaw komentarz