fbpx

Konferencja Historyczna ,,Kontrofensywa nad Bugiem 1920. Bitwa pod Terespolem.”

28 września 2020
530 Wyświetleń

Konferencję historyczna dotycząca walk prowadzonych w 1920 roku z armią bolszewicką na naszych ziemiach odbędzie się w następną niedzielę 4 października w restauracji Galeria Smaków w Terespolu o 18:00.

Swoje referaty wygłoszą cenieni lokalni historycy i regionaliści:

  • Wojciech Stanisław Kobylarz – ur. w 1974 r. w Białej Podlaskiej, z wykształcenia historyk, z zawodu policjant. Pasjonuje się historią regionalną Południowego Podlasia, w tym historią i kulturą łowiectwa oraz policji. Autor kilkudziesięciu artykułów i książek. W 2013 roku założył i jest redaktorem naczelnym Bialskopodlaskiego Rocznika Łowieckiego. Publikuje na łamach „bialskiego rocznika”, w prasach lokalnych, oraz w kwartalniku „Echa Polesia” – czasopiśmie Polaków na Białorusi.
    Temat na konferencję: Czyny bohaterskie żołnierzy Wojska Polskiego na przykładzie działań zbrojnych nad Bugiem w 1920 roku.
  • Przemysław Andrzej Wróblewski – ur. 1991r. Absolwent Historii na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, Od 2013 r. związany z muzeum Prochownia Terespol w Terespolu i Kołem Miłośników Fortyfikacji i Historii, od 2017 r. Brat Kurkowy. Od 2018 r. związany z Akademią Euro-Atlantycką SEA przy Business Centre Club. Kawaler Krzyża Zasługi z Mieczami Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich oraz Rycerskiego Orderu Świętego Kazimierza Królewicza. Autor licznych artykułów naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych na temat historii Terespola i okolic.
    Temat: ,,Gen. Franciszek Krajowski życie i służba 1861-1932”.
  • Wojciech Prokopiuk – ur. w 1975 roku w Białej Podlaskiej. Absolwent Technikum Mechanicznego w Białej Podlaskiej. Do Terespola przeprowadził się z rodziną w 2005 roku. Z zamiłowania jest historykiem, filmowcem amatorem, scenarzystą oraz fotografem. Angażuje się w działalność społeczną Terespola. Prowadzi Terespolskie Studio Filmowe, które ma na koncie kilka produkcji. Obecnie jest na etapie tworzenia grupy rekonstrukcyjnej z okresu powstania warszawskiego oraz działalności podziemia niepodległościowego pierwszych lat PRL.
    Temat: ,,Film wojenny w polskiej kinematografii”

Na finał wyświetlony zostanie film z niedawnej rekonstrukcji bitwy wyprodukowany przez Terespolskie Studio Filmowe.

Szczegóły na stronie MOK Terespol oraz na plakacie:

Zostaw komentarz