fbpx

Konferencja w Łucku

5 grudnia 2014
Komentarze wyłączone
809 Wyświetleń

DSCN0429„Ukraina-Polska, zadania mediów w procesie integracji europejskiej” to hasło dwudniowej konferencji, która w dniach 02-03.12.2014r. odbyła się w Łucku na Ukrainie.

W spotkaniu wzięli udział m.in.Aleksandr Buchtatyj, naczelnik Departamentu ds. Kontaktów z Mediami Administracji Prezydenta Ukrainy, Sergii Omelczuk, sekretarz Narodowej Spółki Dziennikarzy Ukrainy, Igor Parymski, redaktor naczelny wydawnictwa„Prasa Ukrainy”, Henryk Kościelny, prezes Międzynarodowej Asocjacji Dziennikarzy4-Władza”, Andrzej Strawa, prezes Fundacji Europejska Akademia Samorządowa,Mariusz Deckert, były prezes Polskiego Radia Lublin, Jacek Szczot, byłredaktor naczelnyLubelski Monitor Miejski” prezes Fundacji PRO BONO FUTURO“, Marta Lackorzyńska Radio Lublin.

Dyskutowano m.in.o roli i miejscu mediów w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską, wyzwaniach jakie stoją przed współczesnymi mediami, a także o warsztacie dziennikarskim, kształceniu dziennikarzy czy kondycji mediów na Ukrainie. Tematy dotyczyły reformowania ukrańskiej radiofonii i telewizji czy dostępie do informacji publicznych.

-” Wydaje mi się, że to najlepszy czas, by mówić o wolnych mediach na Ukrainie, o tym, by obiektywnie pokazywały, co się tutaj dzieje. Do tej pory zauważalny był duży wpływ mediów rosyjskich, propagandy rosyjskiej. Teraz trzeba przeorientować nie tylko gospodarkę, ale również myślenie ludzi, a tym mogą pokierować media”- mówi Andrzej Strawa, prezes Fundacji Europejska Akademia Samorządowa.

W trakcie konferencji rozmawiano także o konieczności wymiany doświadczeń między dziennikarzami polskimi i ukraińskimi.

-” Ukraińskie massmedia muszą poświęcać czas i miejsce dla Polaków etnicznych, na przykład z obwodu wołyńskiego, tarnopolskiego czy lwowskiego. To Polacy, przedstawiciele państwa, z którym Ukraina ma duże związki, mogą mówić prawdziwie: co to jest Unia Europejska, co to jest Polska, co gospodarka, co to jest samorząd Polski czy Unii Europejskiej”- zauważa Igor Parymski, redaktor naczelny wydawnictwa„Prasa Ukrainy”.

Dużą niespodziankę dla nowo powstałego Polskiego Towarzystwa Dziennikarzy im. Józefa Ignacego Kraszewskiego na Ukrainie, przygotowała Fundacja Europejska Akademia Samorządowa.

W czasie konferencji Fundacja przekazała Towarzystwu nowe zestawy komputerowe, które będą służyć dziennikarzom w ich codziennej pracy.

Organizatorami konferencji byli: Fundacja Europejska Akademia Samorządowa, Fundacja „PRO BONO FUTURO”, Międzynarodowa Asocjacja Dziennikarzy4-Władza”. Konferencję zorganizowano przy wsparciu Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Wołyńskiej Rady Obwodowej.

Komenatrze zostały zablokowane