fbpx

Księga Wyjścia według Mikołaja Grynberga

12 kwietnia 2018
1 177 Wyświetleń

tekst i foto Maksym Vasylyev

11 kwietnia w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN” odbyło się spotkanie z pisarzem Mikołajem Grynbergiem, który promował swoją nową książkę pt. “Księga wyjścia”.

Autor opowiedział o procesie powstawania książki. Przez kilka miesięcy zbierał historie osób pochodzenia żydowskiego, które dotknęła sytuacja Marca’68. Problemem nie było spotkanie z potencjalnymi bohaterami, którzy osiadli w różnych zakątkach świata, tylko namówienie ich do zwierzeń i podzielenia się historią swojej przeszłości, zwłaszcza, że wiadomo, jakie spustoszenie w człowieku mogą zrobić polityka i strach. Jednym z bohaterów książki został zmarły w ubiegłym roku ojciec pisarza – Marian Grynberg, profesor fizyki i wykładowca uniwersytecki. W książce znalazło się również ponad dwadzieścia ze stu zebranych historii innych osób. –Każda z nich zrobiła na mnie wrażenie. – zaznaczył podczas spotkania Mikołaj Grynberg. Mówił również o tym, że coraz więcej ludzi interesują się tematem Marca ’68 i historią Żydów w powojennej Polsce. Jak powiedział: – W Polsce każdy coś słyszał, a faktów nie zna.

Promocja książki zainteresowała wiele osób. Sala była wypełniona w całości. Wśród publiczności były osoby zarówno starsze jak i dużo młodsze.

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów Dużo kobiet (2009), Auschwitz – co ja tu robię? (2010) oraz Ocaleni z XX wieku (2012). Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) oraz tom opowiadań Rejwach (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

 

Zostaw komentarz