fbpx

Laureatka Pulitzera w Lublinie

23 lutego 2018
1 190 Wyświetleń

Amerykańsko polska dziennikarka Anne Applebaum weźmie udział w spotkaniu autorskim połączonym z premierą książki pt.”Czerwony Głód”, które odbędzie się na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie.

“Czerwony głód”  to wstrząsająca opowieść o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Anne Applebaum ukazuje, że klęska ta w istocie była drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa w Europie XX wieku. Udowadnia, że trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań Stalina. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu.

Autorka urodziła się w amerykańskiej rodzinie o żydowskich korzeniach w 1964r. Jest absolwentką uniwersytetu Yale, studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim i London School of Economics. W 1988r. została korespondentką „The Economics” w Warszawie. Później była związana z londyńskimi wydawnictwami „The Spectacor” i „Evening Standard”, ostatnio z „ The Washington Post”. Za swoją pierwszą książkę „Między Wschodem a Zachodem” otrzymała w 1996r. nagrodę im. Adolpha Bentincka, zaś w 2004r.nagrodę Pulitzera za „Gułag”. Jej mężem jest Radosław Sikorski, polityk i były minister obrony narodowej.

Spotkanie z Anne Applebaum odbędzie się 1 marca br. (czwartek) o godz. 17:00 w Auli im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii UMCS (plac Litewski 3). Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są: Wydział Politologii UMCS, Gazeta Wyborcza, Wydawnictwo Agora oraz Radio Tok FM.

Zostaw komentarz