Teatr Stary w Lublinie przygotował 10 lekcji teatralnych dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej oraz wszystkich licealistów. Ten serial edukacyjny nie zajmuje się historią teatru, tylko pokazuje na prawdziwej scenie, z użyciem wszystkich scenicznych machin i grupy młodych aktorów, jakie wynalazki, pojęcia i konwencje stoją za współczesną praktyką teatralną.
Zagadnienia te zostaną przedstawione prostym językiem. Organizatorzy badają odwieczne teatralne problemy, sami próbując je zrozumieć. Nie należy spodziewać się podawania dat i nazwisk, tylko objaśnienia kilka definicji. Jest za to dużo improwizacji i zabawy w teatr – w ten sposób pokazany zostanie teatr taki, jaki był dawniej i jaki jest teraz. Szykuje sie więc akcja i przygoda.
Wykład teatralnego przewodnika, którym jest krytyk teatralny – Łukasz Drewniak, przerywają co chwila specjalnie przygotowane przez jego zespół scenki komediowe. Będzie można uczestniczyć w wywiadach z lubelskimi aktorami Teatru im. Juliusza Osterwy i Teatru im. Hansa Christiana Andersena, zobaczyć garderoby, posłuchać anegdot scenicznych i zakulisowych. Każdy z odcinków skupia się na osobach i przedmiotach, bez których teatr nie mógłby obecnie funkcjonować.
Oto czego można się będzie dowiedzieć:
- Czy wiesz, do czego naprawdę służy kurtyna?
- Co można zrobić z rekwizytem na scenie?
- Co w teatrze nazywamy czwartą ścianą i jak ją przekroczyć?
- Jak rozpoznać, kiedy aktor mówi na scenie we własnym imieniu, a kiedy gra rolę?
- Od kiedy i właściwie w jakim celu używa się w teatrze kamer i ekranów?- Dlaczego aktorzy „grają na mikroportach”?
- Kim są inspicjent i sufler?
- Czym różni się dramaturg od dramatopisarza i po co w ogóle ich rozróżniać?
- Dlaczego „aktor się charakteryzuje” i w jaki sposób kostium oddaje „charakter postaci”?
- Jak się reżyseruje przedstawienie i co w teatrze dzieje się zaraz po premierze?
Video z napisami i tłumaczeniem na polski język migowy.
(ann)
foto Teatr Stary w Lublinie