fbpx

Leonardo podpisał umowę na budowę wiertła i miniaturowego laboratorium naukowego, aby odkryć tajemnice Księżyca

13 marca 2020
715 Wyświetleń

Leonardo ogłosił 30 stycznia podpisanie umowy o wartości 31,5 mln euro z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na budowę PROSPECT, pokładowego wiertła i miniaturowego laboratorium dla lądownika Luna-27, będącego wspólną misją ESA i Roscosmos, ze wsparciem włoskiej oraz brytyjskiej agencji kosmicznej. Po zakontraktowaniu w roku 2016 wstępnego modelu rozwojowego, firmie Leonardo powierzono teraz prace nad szczegółami projektu i wyprodukowanie modelu PROSPECT.

PROSPECT będzie poszukiwał lodu wodnego, substancji lotnych oraz innych związków chemicznych pod powierzchnią Księżyca w regionie bieguna południowego, gdzie ekstremalnie niskie temperatury (do -150 °C) mogą zwiększyć szanse na odnalezienie zasobów lodu lotnego. PROSPECT składa się z dwóch elementów: robotycznego wiertła (ProSEED) oraz miniaturowego laboratorium z zestawem instrumentów naukowych (ProSPA). Ten złożony system wwierci się w glebę Księżyca na głębokość do jednego metra pobierając próbki materiału i przekazując je do różnych pokładowych instrumentów naukowych w celu przeprowadzenia analizy. PROSPECT obejmuje współpracę z brytyjskim Open University, który jest liderem konsorcjum odpowiedzialnego za laboratorium naukowe ProSPA. 

Nowe wyniki naukowe, które zostaną uzyskane dzięki PROSPECT autorstwa Leonardo, dostarczą cennych zasobów, które utorują drogę dla przyszłych misji eksploracji Księżyca. (Leonardo)

 

Zostaw komentarz