Dom Kuncewiczów, Odział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przygotował interesujące propozycje na lipiec:
- Wystawa Roszkowska – nieoczywiste | 2 lipca – 30 sierpnia
W lipcu i sierpniu w pokojach Domu Kuncewiczów udostępnona zostanie wystawa, poświęcona malarce i scenografce, Teresie Roszkowskiej. Artystka jest związana z Kazimierze Dolnym. To studentka prof. Tadeusza Pruszkowskiego z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Uczestniczka plenerów malarskich, członkini kazimierskiej kolonii artystycznej, inicjatorka i uczestniczka wszystkich artystycznych przedsięwzięć, realizowanych przez „malarnię” w Kazimierzu Dolnym.
Malarkę, sportretowaną przez Marię Kuncewiczową w opowiadaniu „Turban i dzika” w cyklu „Dwa Księżyce” przywołana zostanie nie tylko za pośrednictwem mniej znanych obrazów, ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Dzięki pomocy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na ekspozycji są oryginalne stroje, należące do Roszkowskiej (a niejednokrotnie i zaprojektowane przez właścicielkę). Są to: bielizna, suknie, buty, kapelusze, a nawet futro. Kolejną niespodzianką są projekty scenograficzne Teresy Roszkowskiej wykonane dla Teatru Polskiego w Warszawie, a udostępnione nam dzięki uprzejmości dyrektora tej placówki, Andrzeja Seweryna. Wszystkie eksponaty są wkomponowane w naturalną przestrzeń, czyli wnętrza willi Pod Wiewiórką. Wystawa „Roszkowska-nieoczywiste” jest kolejną ekspozycją Domu Kuncewiczów, prezentującą sylwetki i twórczość kobiet-artystek, dla których Kazimierz był źródłem inspiracji twórczych.
(Teresa Roszkowska (1904 Kijów – 1992 Warszawa) – studiowała w Warszawie: w latach 1924-1930 w Konserwatorium Muzycznym w klasie fortepianu, równocześnie w Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. Często brała udział w plenerach malarskich w Kazimierzu Dolnym, podczas jednego z nich, w 1926 roku powstał film amatorski z jej udziałem w reżyserii Pruszkowskiego pt. “Szczęśliwy wisielec czyli Kalifornia w Polsce”. Pierwszą wystawę indywidualną miała już w 1930 roku w Paryżu, później m.in. w Genui (1931), Brukseli (1935 – nagrodzoną), Bostonie, Chicago, Toronto, Paryżu (1937 – Grand Prix w dziedzinie sztuki dekoratorskiej), Rapperswillu, Nowym Jorku, Sztokholmie, Londynie (1939). Brała też udział w wystawach krajowych. W latach 1934-1936 studiowała scenografię na wydziale sztuki reżyserskiej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Projektowała scenografie do sztuk dramatycznych i oper, współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami, m.in. Leonem Schillerem, Aleksandrem Zelwerowiczem, Edmundem Wiercińskim, później Bohdanem Korzeniewskim. Była też autorką znakomitych prac scenograficznych do spektakli operowych i baletowych w Operze Warszawskiej. Po 1978 roku poświęciła się całkowicie malarstwu. Jej bogaty dorobek artystyczny był w okresie powojennym wielokrotnie prezentowany na wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i poza granicami, m. in. w Londynie, w Pradze, w Wenecji, Nancy, Nicei, Mediolanie i NRD, Moskwie, Leningradzie, Oslo, Neuchtel. Teresa Roszkowska zmarła tragicznie, zamordowana w swojej willi na Saskiej Kępie. (biogram za desa.pl)
- Święto Marii Kuncewiczowej | 15 lipca
15 lipca przypada 33. Rocznica śmierci Marii Kuncewiczowej. Z tej okazji zainaugurowane zostaną pokazy diaporam, przygotowanych przez oddział Dom Kuncewiczów, odnoszących się do właścicielki willi Pod Wiewiórką oraz legendy Kazimierza Dolnego, jako miasta artystów.
Dodatkowo, 15 lipca (piątek) o godz. 11.00 będzie można uczestniczyć w spacerze literackim po Kazimierzu Dolnym śladami Marii Kuncewiczowej w cenie 1 zł/os. Zbiórka – na tarasie Domu Kuncewiczów przy ul. Małachowskiego 19.
- Oprowadzanie kuratorskie po wnętrzach Domu Kuncewiczów | 9 i 10 lipca, 23 i 24 lipca oraz 30 i 31 lipca o godzinie 11.00.
Dla turystów wypoczywających w Kazimierzu Dolnym przygotowany został cykl weekendowych oprowadzań kuratorskich po wnętrzach Domu Kuncewiczów w cenie biletu wstępu do naszego muzeum. Opowiemy o ciekawostkach, anegdotach ale przede wszystkim faktach, związanych z willą Pod Wiewiórką oraz jej mieszkańcami.
- Dom Kuncewiczów na Kazimierskim Festiwalu Literackim | 22 – 24 lipca
W tym miesiącu w Kazimierzu odbędzie się Festiwal Literacki. Dom Kuncewiczów jest partnerem tego wydarzenia. W ramach festiwalu w piątek – 22 lipca o godz. 12.30 odbędzie się spacer literacki po Kazimierzu szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wędrówka, na którą wstęp jest wolny, rozpoczyna się na tarasie willi Pod Wiewiórką przy Małachowskiego 19. 24 lipca (niedziela) o godz. 15.30 otworzone zostaną muzealne magazyny, aby zaproponować oprowadzanie kuratorskie z ciekawostkami. Wstęp na to festiwalowe wydarzenie także jest wolny.
- Przejrzystość rzeczy – wystawa Tomka Sikory | 21 lipca – 31 sierpnia (wernisaż 22 lipca w ramach Kazimierskiego Festiwalu Literackiego)
Wystawę “Przejrzystość Rzeczy” w pokojach Domu Kuncewiczów tworzą portrety ludzi i należące do nich przedmioty. Fotografie przedstawiają osoby, z którymi Sikora czuje się związany i od których otrzymał kolekcję przedmioty ważne i szczególne dla bohaterów zdjęć – pamiątki, drobiazgi, ulubione stroje. To dokumenty przeżyć, sentymentów, marzeń. Obok każdego obiektu Sikora umieszcza jego historię, a w każdy obiekt artysta wmontowuje fotograficzny wizerunek byłego właściciela – stempluje obiekty podobiznami niegdysiejszych posiadaczy. W ten sposób powstają fotograficzne impresje na temat ludzi, ich losów, zajęć, pragnień.
Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie. Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w wieku 22 lat, kiedy zaczął pracować w studiu Kodaka w Paryżu. Gdy wrócił do Polski został fotoreporterem nieistniejącego już tygodnika “Perspektywy”. Od połowy lat 70-tych tworzy razem z czołowymi polskimi grafikami wiele plakatów filmowych i teatralnych. W roku 1982 wyjechał do Australii, gdzie założył studio fotografii reklamowej. Obecnie Tomek Sikora pracuje dla czołowych agencji reklamowych Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii, Polski.
foto Dom Kuncewiczów MNKD