fbpx

Lubelska samochodówka

14 sierpnia 2014
Comments off
1 890 Views

budynek_szkoly (2)Sto lat temu na mocy testamentu Stanisława Syroczyńskiego założono w Lublinie szkołę mechaniczną nazwaną Warsztatami Mechanicznymi. Nosiła imię jej fundatora. Była to w dziejach Lublina najstarsza szkoła zawodowa typu technicznego. Kształciła w dziedzinie obróbki metali: ślusarzy i tokarzy. Miała bardzo dobrą opinię, a jej absolwenci zatrudniani byli w lubelskich fabrykach. Po sześćdziesięciu latach istnienia, w których zmagała się z zawieruchą wojny, a potem z dziwnymi edukacyjnymi dyrektywami PRL-u, przeniosła się do charakterystycznego rozłożystego budynku przy ulicy Długosza i już na dobre stała się Technikum Budowy Samochodów. Po czym dość szybko przerodziła się w istniejący do dziś Zespół Szkół Samochodowych.

Obecnie sześciuset uczniów kształci się w niej w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik (specjalizacje: budowa i obsługa wojskowych pojazdów samochodowych, elektromechanika i elektronika samochodowa), mechanik pojazdów samochodowych oraz elektromechanik pojazdów samochodowych. Każdy, kto wchodzi w jej progi, spostrzega tablice z fotografiami absolwentów, a na ścianach sal lekcyjnych i warsztatowych schematy działania różnych podzespołów mechaniki. I wtedy czuje, że jest w placówce pełnej tradycji, a zarazem dającej niebagatelny zakres wiedzy ze współczesnej mechaniki pojazdów.

Zawsze ceniłem i cenię w tej szkole to – stwierdza Ryszard Morawski, dyrektor ZSS – że jej nauczyciele trzymają odpowiednio wysoki poziom, nie ulegając żadnej presji. Dlatego nasza młodzież po ukończeniu tej szkoły sprawdza się w swoich zawodach i dość łatwo idzie jej nauka na studiach.

Uczniowie ZSS odbywają praktyki w lubelskich salonach i zakładach naprawczych różnych marek samochodowych. Mają także własny szkolny warsztat naprawy samochodów. Nic więc dziwnego, że absolwenci tej szkoły są cenieni na rynku pracy. Ich zawodowe życiorysy różnie się poukładały. Jednak zdecydowana ich większość związana jest z branżą motoryzacyjną. – To bardzo dobra szkoła i doświadczeni profesorowie, którym zawdzięczam wiedzę służącą mi obecnie w pracy zawodowej – podkreśla Wiesław Mrozowski, prezes zarządu CRH Żagiel Auto w Lublinie. A Paweł Dadej, szef sprzedaży w FORD CARRARA w Lublinie, dopowiada: – Śmiało mogę powiedzieć, że trudniej mi było ją skończyć niż potem zdawać egzaminy na uczelni. Ale to dobrze i dlatego obecnie uczy się tu mój syn.

Jubileuszowe uroczystości odbędą się 10 października. Komitet Organizacyjny i Dyrekcja Szkoły zapraszają wszystkich absolwentów, nauczycieli, pracowników, rodziców i sympatyków samochodówki na obchody, których zwieńczeniem będzie znakomita wojskowa grochówa, wystawa motoryzacyjna i to, co najważniejsze – możliwość spotkania się po latach.

 

Tekst Maciej Skarga

Foto Łukasz Maj, archiwum

 

Comments are closed.