fbpx

Lubelskie Święto Młodego Cydru

21 września 2018
841 Wyświetleń

Szarlotka dla wszystkich, wspólna biesiada podczas „Przyjęcia w sadzie”, konkursy i prezenty – to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowano w ramach Lubelskiego Święta Młodego Cydru. 15 września obchodziliśmy już 5. edycję tego wydarzenia. Pomimo niepewnej pogody plac przed Centrum Kultury zgromadził chętnych do świętowania i próbowania urodzinowych przysmaków.

Podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru  można poznać smaki proponowane przez lokalnych wytwórców, których produkty nie zawsze można znaleźć w sklepach. Specjalnie dla nich została zorganizowana strefa degustacji, w której rzemieślnicy prezentowali swoje wyroby. Znalazło się również specjalne miejsce na umiejscowienie „Cydrowego Sklepu”. Goście mogli również poznać smak świeżo tłoczonego jabłkowego soku przygotowanego w specjalnej, mobilnej tłoczni.

Motywem przewodnim tegorocznej imprezy były spotkania. Aby zintegrować mieszkańców Lublina zaaranżowano „Przyjęcie w sadzie” na którym pięćset osób mogło świętować i zacieśniać więzy przy wspólnym stole. Oprócz tego, każdy z przybyłych mógł pomóc w zjedzeniu pięciu ton jabłek przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Dużym powodzeniem cieszyła się akcja „Przybij piątkę zjedz szarlotkę”, w której wystarczyło „przybić piątkę” z bliskim sobie lub nowo poznanym lubelakiem aby otrzymać fanfary i kawałek pysznej szarlotki. Na imprezie nie mogło zabraknąć urodzinowego toastu, który został wzniesiony limitowaną edycją Cydru Lubelskiego Młodego Niefiltrowanego. Do jego przygotowania wykorzystano zebrane w tym roku najbardziej popularne w polskich sadach odmiany jabłek: Jonagold, Szampion, Rubin, Gala i Lobo. Pięćsetlitrowa beczka Młodziaka pękła w samo południe, a jej zawartość powędrowała do zebranych gości. Podczas spotkania obecne było też echo lat poprzednich. Na placu przed Centrum Kultury przygotowano wystawę zdjęć z minionych edycji imprezy. Zwieńczeniem spotkania był finałowy koncert trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata, który odbył się na Błoniach pod Zamkiem. Od godziny 17 na scenie pojawili się artyści, którzy przez kilka godzin bawili lubelską publiczność. Swoje koncerty zagrali: Kasia Lins, Marcelina, Bitamina, duet Smolik/Kev Fox oraz grupa Happysad.

 

Aleksandra Cieślik

 

 

Zostaw komentarz