fbpx

Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych

17 grudnia 2018
650 Wyświetleń

80 wystawców i ponad tysiąc odwiedzających to bilans szóstej edycji Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych organizowanych przez Prezydenta Miasta Lublin, które tradycyjnie odbyły się na początku grudnia.

foto Max Kashenkov

Jak co roku głównym elementem targów była część wystawiennicza połączona z przedświątecznym kiermaszem prac osób niepełnosprawnych. Swoją ofertę  zaprezentowały lubelskie firmy i pracodawcy zatrudniający lub chcący zatrudnić osoby niepełnosprawne, instytucje i organizacje realizujące projekty szkoleniowe kierowane do osób niepełnosprawnych, placówki terapeutyczne, edukacyjne oraz organizacje pozarządowe o społecznym profilu działalności. Ale przede wszystkim targi po raz kolejny udowodniły jak duża jest społeczność osób niepełnosprawnych.

Potrzeba współuczestniczenia

Istotnym elementem pozwalającym na funkcjonowanie wielu osób z niepełnosprawnością są wszelkiego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej. Pozwalają nie tylko na rozwijanie możliwości manualnych, ale dają również przestrzeń do spełniania wizji twórczych, integrowania się z innymi,  wzmocnienia poczucia własnej wartości, pozycji w środowisku. Dlatego tak ważne są warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, których nie zabrakło podczas targów i podczas których każdy uczestniczący w wydarzeniu mógł własnoręcznie   wykonać kartki i ozdoby świąteczne. Odbyła się prezentacja kuchni regionalnej połączoną z degustacją. Jedną z atrakcji była też wystawa „Salon luster” prezentująca twórczość niepełnosprawnych uczniów i absolwentów oraz ich nauczycieli i terapeutów. Odbył się także przegląd małych form scenicznych, w których zaprezentowały się osoby z niepełnosprawnościami. Gościem specjalnym targów był Święty Mikołaj.

Na wszystkich płaszczyznach

Osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego w każdym jego obszarze. Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do wolności i bezpieczeństwa, niezależnego życia, zdrowia, pracy, edukacji, swobodnego poruszania się oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

Lubelskie targi to również okazja do pochylenia się nad problematyką działań na rzecz zapewnienia m.in.dostępności przestrzeni publicznej  (inwestycje drogowe, modernizacje budynków, tworzenie nowej infrastruktury społecznej, wymiana taboru komunikacji publicznej dostępnej dla każdego, również dla osób z niepełnosprawnością, osób starszych, rodziców z małymi dziećmi itp.), Na realizację tego typu działań władze Lublina przeznaczają środki własne, pozyskują środki z PFRON, z budżetu państwa, ze źródeł zewnętrznych, w tym z funduszy unijnych

Zostaw komentarz