fbpx

Lubelskie uczelnie publiczne z okazji Dnia Nauki Polskiej

19 lutego 2021
475 Views

Dzień Nauki Polskiej – święto, które zostało ustanowione w celu uznania dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz ze względu na fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji. Data nie została wybrana przypadkowo – jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika, wybitnego polskiego astronoma, którego naukowe odkrycia na zawsze zmieniły nasz sposób postrzegania świata. Nie jest on jednak jedynym Polakiem, który zapisał się w historii z powodu niezwykłych osiągnięć na polu naukowym. Możemy pochwalić się całym gronem wybitnych postaci takich jak: Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski czy Stefan Banach.

Dzień Nauki Polskiej stanowi wyraz uznania dla ich dokonań, a także pracy współczesnych naukowców. Ma również na celu inspirowanie oraz wzmacniania zainteresowania nauką, która jest ważnym impulsem do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

Lubelskie uczelnie publiczne postanowiły wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień. Zapraszają do obejrzenia specjalnego materiału wideo z udziałem prof. dra hab. Wiesława Gruszeckiego – prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS, dra hab. Bartosza Sołowieja – prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą UP, s. dr hab. Beaty Zarzyckiej – prorektor ds. nauki i kadr KUL, prof. dr hab. n. med. Jarosława Dudki – prorektora ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz prof. dr hab. inż. Wojciecha Franusa – prorektora ds. nauki PL.

https://onedrive.live.com/?authkey=%21AI08sNlsDQ1hJ0Q&cid=A586ECFD2D77ACAD&id=A586ECFD2D77ACAD%21108095&parId=A586ECFD2D77ACAD%21101712&o=OneUp

A już za kilka miesięcy spotkamy się na Lubelskim Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 17–24 września pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”, aby z większym rozmachem ukazać świat nauki i wspólnie poszerzać horyzonty poznawcze.

Źródło: Rzecznik Prasowy UMCS

Leave A Comment