Jednymi z najciekawszych fotografii Lublina, zarówno pod względem artystycznym jak i historycznym, w cyfrowych zbiorach Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, są zdjęcia Jerzego Marcinka. Autor uwiecznił wygląd Lublina na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Szczególnie interesowały go miejsca leżące na uboczu, jak ulica Dolna Panny Marii czy dzielnica Kalinowszczyzna. Zdjęcia nie tylko mają dużą wartość artystyczną, ale także stanowią cenny dokument epoki.
Wśród zdjęć Jerzego Marcinka wyróżniają się fotografie wykonane zimą: w styczniu i lutym 1981 roku. Dzięki opisowi, wykonanemu przez samego autora, znane są dokładne daty wykonania tych fotografii.
[Fotografia] robiona jest z tych właśnie placów, tych wysypisk śmieci przy ulicy Rusałka. Jest to zima, te śmieci przysypane śniegiem, przyprószone i stare kamienice przyległe do ulicy Dolnej Panny Marii. W tle widać na wzgórzu mur. Ponure widoki, tak to było. Spacerowałem sobie jak to mówiłem wczesnej. Wolałem fotografować te dzielnice stare, bardziej takie podniszczone, niż centrum miasta, (…) bo uważałem, że koniecznie trzeba to zachować dla potomności, te widoki. Liczyłem, że kiedyś to wszystko się zmieni. Jak na razie niewiele się tu zmieniło, poza oczywiście uporządkowanym terenem. Te kamienice w dalszym ciągu stoją, niektóre są już dzisiaj popodpierane słupami. Stare zupełnie, zaczynają chyba pękać mury. ( Jerzy Marcinek, Lublin 10.08.2005 – rozmowa z archiwum Historii Mówionej Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN”).
Więcej: https://teatrnn.pl/lublin-fotografia/lublin-jerzego-marcinka-zima/
Źródło: Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”