fbpx

Lubliner Reunion 2023

23 czerwca 2023
422 Wyświetleń

Od 2 do 7 lipca w Ośrodku Brama „Grodzka – Teatr NN” odbędzie się 3. Zjazd Lublinerów. Wydarzenie bierze udział w programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Partnerami Ośrodka w organizacji wydarzenia są: Friend of Jewish Heritage in Poland, The Lublin and Vicinity Heritage Association, Bridge to Poland, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie Filia w Lublinie, Hotel „Ilan”, Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”, Forum Dialogu Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Fundacja „Szpilka”.

Lublinerzy to potomkowie lubelskich Żydów, mieszkający obecnie w różnych rejonach świata. Ich rodziny wyemigrowały z Lublina w rozmaitych okolicznościach: przed II wojną światową, szukając poprawy sytuacji ekonomicznej lub, już w czasach powojennych, w wyniku prześladowań i nagonki politycznej. W lipcu tego roku spotkają się ponownie w Lublinie.

Pierwszy Zjazd Lublinerów odbył się w 1947 roku z inicjatywy Żydowskiego Komitetu Ziomków Lubelskich w Polsce. Kolejny, po siedemdziesięciu latach, zorganizował w 2017 roku Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”, na który przybyło wówczas ponad 250 uczestników m.in. z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii czy Meksyku.

Motywem przewodnim tegorocznego Zjazdu będzie opowiadanie historii. Uczestnicy podzielą się nimi nie tylko  w formie wykładów, ale też w konwencji spacerów i krótkich spektakli teatralnych. W programie Zjazdu znajdą się prelekcje poświęcone historii i kulturze żydowskiego Lublina, warsztaty genealogiczne, spacery tematyczne, upamiętnienia, czy wydarzenia artystyczne. Lublinerzy będą też mieli okazję spotkać się z władzami miasta, odwiedzić najważniejsze lubelskie instytucje kultury, oraz uczestniczyć w wycieczkach po Lubelszczyźnie.

Do uczestnictwa w poszczególnych wydarzeniach artystycznych, spotkaniach, warsztatach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Lublina i okolic. Jest to doskonała okazja do poznania potomków lubelskich Żydów i dzielenia się swoimi opowieściami i  historiami.

Szczegóły Zjazdu oraz dokładny program: https://teatrnn.pl/lubliners/

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

foto Ośrodek Brama „Grodzka – Teatr NN”

Zostaw komentarz