fbpx

Maj w Domu Kuncewiczów

28 kwietnia 2023
522 Views

Z okazji długiego weekendu Dom Kuncewiczów przygotowała wiele atrakcyjnych wydarzeń,również z udziałem zwiedzających.

Oprowadzanie kuratorskie | 29 i 30 kwietnia oraz 1 i 2 maja, od godz. 11.00. Oprowadzanie jest w cenie biletu wstępu do tego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wędrówka po wnętrzach willi Pod Wiewiórką z muzealnym komentarzem dotyczącym zgromadzonych muzealiów oraz lasów dawnych mieszkańców – faktów i anegdot.

Wystawa Agnieszki Korfanty „Iluminacje” | maj – czerwiec | Pokój Witolda. W maju i czerwcu w Pokoju Witolda (parter Domu Kuncewiczów) eksponowane będą zdjęcia Agnieszki Korfanty. Wystawa została przez autorkę prac opatrzona tytułem „Iluminacje”. Agnieszka Korfanty jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. W 1992 roku uzyskała tytuł plastyka, a tematem przewodnim pracy dyplomowej były ilustracje zainspirowane poezją Charles Baudelaire „ Kwiaty zła ”. Agnieszka Korfanty jest dyplomowanym pracownikiem służb społecznych, instruktorką terapii zajęciowej, ilustratorką książek. Jako artystka zajmuje się eksperymentalną techniką fotografowania przy użyciu haruhisacamera set. Efekty swojej pracy prezentuje od 20 lat w kraju oraz polonijnych publikacjachw Szwecji, Norwegii oraz Czechach. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 maja o godz. 13.00.

Foto-sesja Agnieszki Korfanty | Retro-portret we wnętrzach Domu Kuncewiczów. Tę nietypową pamiątkę będzie można pozyskać odwiedzając willę Pod Wiewiórką 2 maja w godzinach 10.00-12.00 i 13.00 – 16.00. Sesję portretową organizowana jest przez Dom Kuncewiczów wspólnie z Agnieszką Korfanty, autorką wystawy „Iluminacje”, eksponowanej w Pokoju Witolda. Artystka z powodzeniem fotografuje nie tylko martwe natury, ale także wykonuje przepiękne, klimatyczne portrety. Do wykonania zdjęć używa aparatu harushicamera set. To urządzenie łączy technikę cyfrową i analogową, a efekty tej kombinacji są zaskakujące i bardzo malarskie. Podobna foto-sesja z udziałem Agnieszki Korfanty odbyła się już w Domu Kuncewiczów z okazji Dnia Kobiet i cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Sesja jest odpłatna (50 zł/os) i obowiązują na nią zapisy. Przyjmujemy je pod internetowym adresem kuncewiczowka@mnkd.pl.

Dzień w Muzeum | 13 maja | Dzień/Noc Muzeów. Z powodów bezpieczeństwa (nocna wędrówka wąwozem Małachowskiego to pomysł raczej ryzykowny), Dom Kuncewiczów zaprasza wszystkich zwiedzających już od godz. 10.00 do wizyty w willi Pod Wiewiórką za przysłowiową złotówkę. A oto, co dla Państwa przygotowaliśmy.

  • O godz. 10.00 zwiedzanie tematyczne Domu Kuncewiczów. Można będzie dowiedzieć się o najciekawszych eksponatach, faktach i anegdotach z życia dawnych mieszkańców i gości tego niezwykłego muzeum.
  • O godz. 13.00 na swój finisaż zaprasza Mieczysława Izdebska-Łazorek, autorka wystawy „Nokturn na Dwa Księżyce”. Wstęp na finisaż i spotkanie literackie jest wolny.
  • O 14.00 rozpocznie się spotkanie literackie. Jego bohaterką będzie pisarka i poetka Anny Winner – Wiśniewska. Jest absolwentką etnografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po studiach pracowała m.in. jako dziennikarka, szefowała Miejskiemu Domowi Kultury LSM w Lublinie, a następnie była dyrektorką biura zarządu głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Współtworzyła i prowadziła cykl programów „Panorama Folkloru”, jaki emitowano w II Programie Telewizji Polskiej. W 1981 roku wyemigrowała do Szwecji. Twórczością literacką zajęła się zawodowo dopiero po przejściu na emeryturę. Debiutowała w roku 2011 autobiograficzną powieścią Czarno-białe życie. Jej utwory – sagi rodzinne, powieści, opowiadania i reportaże – oparte są często na rozmowach z ciekawymi ludźmi poznanymi w Szwecji i w Polsce. „Autorka umie słuchać i „otwierać serca”, o czym można łatwo przekonać się czytając jej trzytomowy cykl wywiadów i opowiadań Jak ziarnka piasku – pisała o twórczości Anny Winner profesor Ewa Teodorowicz-Hellman z Uniwersytetu w Sztokholmie. Od roku 2014 Anna Winner – Wiśniewska regularnie odwiedza Polskę. Tu także ukazują się jej książki. Dotychczas wydała ich już 11. Czy warto po nie sięgnąć – przekonamy się o tym już 13 maja.

W maju i czerwcu w salonie Domu Kuncewiczów eksponowane będą prace Antoniego Michalaka, przedstawiające dawnych właścicieli willi „Pod Wiewiórką”. To dwie sangwiny: szkic do portretów Marii i Jerzego Kuncewiczów z 1974 roku oraz portret Jerzego Kuncewicza z roku 1962. Mimo iż obydwie pochodzą z muzealnej kolekcji Domu Kuncewiczów, to z uwagi na stan zachowania, są rzadko eksponowane na wystawach. Wystawę dopełniają dwa portrety Marii i Jerzego Kuncewiczów autorstwa Antoniego Michalaka wypożyczone z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Obrazy olejne powstały pod koniec lat 50. XX wieku i znajdowały się niegdyś w kolekcji syna państwa Kuncewiczów – Witolda w Stanach Zjednoczonych. W roku 2012 Ossolineum nabyło je od wdowy po Witoldzie – Dorothy Kuncewicz. W Domu Kuncewiczów będą pokazywane po raz pierwszy.

Antoni Michalak (1902-1975) to artysta-malarz, rysownik, autor witraży i polichromii związany z kolonia artystyczną w Kazimierzu Dolnym. Był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w klasach: Miłosza Kotarbińskiego, Konrada Krzyżanowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego; uczestnikiem plenerów w Kazimierzu Dolnym. Był współzałożycielem Bractwa Św. Łukasza, aktywnym uczestnikiem działań artystów, podejmowanych w Miasteczku. Od 1939 roku zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Był przyjacielem wielu artystów: malarzy, pisarzy i poetów. W jego pracowni wielokrotnie gościli nie tylko Kuncewiczowie, ale też m.in. Tadeusz Hollender i Jarosław Iwaszkiewicz. Antoni Michalak był nie tylko uznanym artystą, ale także pedagogiem. Przed wojną uczył m.in. we Lwowie, a w latach 1948–1969 był profesorem rysunku, malarstwa i technik plastycznych KUL.

foto Dom Kuncewiczów | Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Leave A Comment