fbpx

Miasto w pałacu. Pałac w mieście

1 czerwca 2021
906 Wyświetleń

Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji. To stolica Dalmacji, rozsławiona przez rzymskiego cesarza Dioklecjana, który wybudował tu swoją rezydencję nad brzegiem Adriatyku. Wspaniała historia, zabytki i niepowtarzalna atmosfera stanowią o niezwykłej atrakcyjności tego miasta.

Zwiedzanie Splitu warto rozpocząć od najbardziej znanej promenady w Chorwacji. Tętniąca życiem Splitska Riva jest idealnym miejscem na spotkania przy kawie, romantyczny spacer czy wypady na wieczorne imprezy z przyjaciółmi. Aleja wzdłuż portu pozwala obserwować morze, promy, statki i jachty. Deptak zaprasza na koncerty chorwackich wykonawców, imprezy na świeżym powietrzu oraz różnego rodzaju targi.

Największą atrakcją Splitu są ruiny pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana, dlatego Split bywa nazywany chorwackim Rzymem. To jedyny antyczny pałac na świecie, zamieszkały nieprzerwanie od ponad 1700 lat! Spacerując po kamiennych uliczkach, poruszamy się tak naprawdę po dawnych pałacowych komnatach i korytarzach.

Pałac został wybudowany na wzór fortyfikacji obronnej. Charakterystycznym elementem jest plac z dwóch stron ozdobiony rzędami wysokich kolumn. W wewnętrznej części placu znajduje się świątynia Jowisza, której strzeże egipski sfinks, sprowadzony specjalnie na życzenie cesarza. W obrębie murów pałacu warto zobaczyć katedrę św. Dujama. To charakterystyczna budowla w kształcie rotundy z wysoką dzwonnicą, na którą można wejść. Wejście do świątyni cesarza strzeżone było przez cztery sfinksy przywiezione z Egiptu.

Podczas zwiedzania Splitu nie można pominąć pomnika Grzegorza z Ninu. Z jego pomnikiem wiąże się legenda, według której dotknięcie dużego palca lewej stopy posągu zapewnia szczęście. Z pewnością warto spróbować! Tuż obok pomnika znajduje się Złota Brama, jedna z trzech zachowanych bram miejskich, uznawana za najpiękniejszą. Na zwiedzenie czekają też skarbnice wiedzy, czyli Muzeum Archeologiczne i Muzeum Miejskie.

Ale Split to nie tylko zabytki architektury. To również codzienne życie morskiego miasta. Będąc tutaj, warto zajrzeć na targ rybny. Otwierany wcześnie rano, oferuje wszystkie dobra, jakie tylko można wyłowić z chorwackiego morza – krewetki, małże, ośmiornice i ryby.

Po całym dniu zwiedzania trzeba spróbować kuchni chorwackiej. Jest ona bardzo zróżnicowana – odnajdujemy w niej wpływy Włoch, Francji, a nawet Austrii. Dostaniemy oczywiście ryby i owoce morza, ale koniecznie należy spróbować słynnego czarnego risotto z kałamarnicy. Po typowe chorwackie potrawy, cevap czy pleskavica, należy udać się do konoby. Są to restauracje, w których zazwyczaj serwowane są wyłącznie potrawy regionalne. W każdej piekarni możemy kupić pyszne burki mięsne, serowe czy szpinakowe. Są one idealne do zabrania w podróż po okolicy lub na plażę.

Wyprawa do Splitu to oczywiście okazja do odpoczynku, plażowania i leniuchowania. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania wszelkiego rodzajów sportów wodnych, w tym nurkowania w krystalicznie czystej wodzie. W Splicie znajdują się również atrakcyjne szlaki rowerowe, które zachęcają do spędzania wolnego czasu na rowerze. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Nie czekaj więc dłużej, kup bilet i daj się ponieść tej opowieści! Usiądź w jednej ze splickich knajpek z widokiem na morze, pod okazałymi palmami. Zbliża się czas, by chłonąć promienie słońca i niezwykły chorwacki klimat.


Podróż samolotem do Splitu to najwygodniejsze, najszybsze i najtańsze rozwiązanie. Lecąc samolotem, unikamy nie tylko długiej, męczącej podróży, ale też niespodzianek i niebezpieczeństw na drodze. Lot trwa zaledwie 2 godziny. Jadąc samochodem, stracimy około 16 h z naszego urlopu. Czas i pieniądze wydane na paliwo czy dodatkowy nocleg lepiej wykorzystać na uroczystą kolację w restauracji z widokiem na morze.

Loty z Portu Lotniczego Lublin do Splitu w Chorwacji w czwartki i niedziele, od 13 czerwca br. Bilety, w cenie od 129 zł, dostępne na www.wizzair.com

Split to ważny węzeł komunikacyjny dla dalmatyńskich wysp i dla chorwackiego wybrzeża. Z przystani możemy złapać prom do Rijeki, Dubrownika oraz do większości okolicznych wysp m.in. Brač, Hvar, Vis, Čiovo, Korčula, Lastovo, do Ankony, a nawet Wenecji.


Jachtem po Chorwacji

Chorwację najlepiej zwiedzać od strony morza, pływając jachtem między poszczególnymi miejscami, zatokami i wyspami. Codziennie decydować, gdzie spędzi się czas. Zorganizowanie takiej podróży jest łatwe, można wynająć jacht (również ze sternikiem) na miejscu, na określony czas. Rezerwacji można dokonać przez internet, warto wcześniej poczytać opinie o jachcie i jego właścicielu.

Split to oczywiście także plaże i odpoczynek w promieniach słońca. Zaledwie 10 minut od centrum miasta znajduje się najbardziej znana splitska plaża – plaża Baćvice. W jej pobliżu znajduje się parking dla samochodów. Można do niej również dotrzeć transportem publicznym lub rowerem. Plaża jest piaszczysta i charakteryzuje ją niewielka głębokość morza – idealnie dla rodzin z dziećmi. Plaża Kasjuni znajduje się w parku Marjan. Okolica jest niezwykle malownicza.

W czasie Letniego Festiwalu w Splicie odbywają się przedstawienia operowe i teatralne oraz koncerty na scenach pod gołym niebem. Starożytna architektura stanowi urokliwą scenografię dla spektakli podczas festiwalu, który tradycyjnie, od 1954 r., odbywa się od 15 lipca do 15 sierpnia. W tym czasie na placach przed pałacami występują zespoły chorwackie i zagraniczne.

Będąc w Splicie, warto wypożyczyć auto i zwiedzać okolice. Ceny za wypożyczenie auta zaczynają się od około 30 euro za dobę. Zaledwie 5 km od Splitu znajduje się jeden z najważniejszych historycznych zabytków Chorwacji – twierdza Klis. Amatorzy aktywnego wypoczynku powinni udać się do pobliskiego miasteczka Omiš, niedaleko którego znajduje się bardzo malowniczy kanion rzeki Cetiny z wodospadami.


W ofercie mamy także wakacyjne przeloty z Lublina do Burgas.

Burgas to sprawdzona, znana od lat, świetna baza wypadowa do zwiedzania Riwiery Bułgarskiej nad Morzem Czarnym. Wzdłuż wybrzeża ciągną się przyjazne Polakom kurorty, na czele ze Słonecznym Brzegiem, Sozopolem, Nessebarem, Pomorie czy Obzorem. Plaże, plaże, plaże i wspaniała kuchnia bułgarska, dodatkowo w przystępnych cenach, przyciągają turystów spragnionych wypoczynku. Podróż samolotem z Portu Lotniczego Lublin zajmuje zaledwie dwie godziny lotu. Samoloty linii Wizz Air odlatują z lubelskiego lotniska do Burgas o 19:30, przylatują do Lublina o godzinie 19:00, w środy i niedziele, przez całe wakacje!

foto Split Archiwum, PN

/artykuł sponsorowany/

Zostaw komentarz