fbpx

Michał Lewartowicz Quartet feat Adam Wendt – Inspirations

11 kwietnia 2021
703 Wyświetleń

Michał Lewartowicz Quartet feat Adam Wendt – Inspirations to debiut na rynku muzycznym. Michał Lewartowicz określa swój album jako ukłon w stronę muzyki fusion – jazz lat osiemdziesiątych. Inspiracją dla artysty byli wielcy gitarzyści tego gatunku, tacy jak Mike Stern, Allan Holdsworth, Scott Henderson czy Pat Metheny, których muzyka ukształtowała jego styl i brzmienie. W swoich kompozycjach muzyk postawił na zwarte i ułożone formy, co wiąże się z jego charakterem – „zaplanowanego człowieka”, jak mówi o nim żona i przyjaciele. Jest to jednak tylko jedna strona. Michał Lewartowicz wyraźnie eksponuje tematy utworów, aby były punktem wyjścia do improwizacji. Komponując, starał się znaleźć balans pomiędzy spokojem a energią oraz sprawić, by jego muzyka była interesującą nie tylko dla miłośników jazzu.

Na płycie gościnnie wystąpił fenomenalny saksofonista jazzowy Adam Wendt, który współpracował z wybitnymi polskimi jazzmanami oraz z wykonawcami muzyki pop, m.in. z Ewą Bem, Krystyną Prońko, Grzegorzem Ciechowskim, Lorą Szafran, Mieczysławem Szcześniakiem, Krzesimirem Dębskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak czy Bogdanem Hołownią. Oprócz tego nagrywał i koncertował z międzynarodowymi sławami muzyki jazzowej takimi jak: Randy Brecker, Bill Evans, Mike Stern, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gambale, David Fiuczynski, Dean Brown.

Muzycy, którzy wzięli udział w projekcie: Adam Wendt – saksofony, Michał Lewartowicz – gitara, Rafał Czarnacki – instrumenty klawiszowe, Jarosław Żarnowski – gitara basowa, Paweł Nowak – perkusja.

Wszystkie kompozycje i aranżacje na płycie są autorstwa Michała Lewartowicza. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Album ukaże się 16 kwietnia 2021 roku, nakładem wydawnictwa SJ Records. Będzie dostępny w sklepach muzycznych oraz w postaci cyfrowej na stronie wydawnictwa SJ Records.


Michał Lewartowicz urodził się w 1986 roku. Jest gitarzystą, kompozytorem i pedagogiem. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie kontrabasu, a także Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie gitary jazzowej. Ukończył studia pedagogiczne o specjalności Animator i Menedżer Kultury UMCS.

Jest kompozytorem muzyki i autorem piosenek do spektakli teatralnych Studenckiego Teatru Stopa m. in. „Pchała Szachrajka dla dorosłych” , „Orfeusz w piekle” i „Chimeryczny lokator”. Skomponował utwory do musicalu „House of Dreams”. Jest autorem piosenek „Międzykulturowej Płyty” , integralnej części książki „O Unijanku – dzielnym chłopcu, który Rzeczpospolitej poznawał kultury”. Lenawartowicz to również twórca autorskich, jazzowych projektów muzycznych: Asteroid, ML-Trio oraz Michał Lewartowicz Quartet. Gitarzysta duetu Cuatro Manos oraz projektu Mariusz Bogdanowicz – piosenki. Michał Lewartowicz to gitarzysta sesyjny współpracujący z wieloma artystami lubelskiej sceny muzycznej i nie tylko.

Michał Lewartowicz to także uczestnik i laureat konkursów i festiwali muzycznych, m. in.: Fama, Jazzda, Krokus Jazz Festival, Niemen Non Stop, Świdnik Jazz Festival, Dragon Folk Fest, Oland Celtic Irish Music Festival, Jesień z Poezją i Studencki Festiwal Piosenki. Jest też dwukrotnym laureatem nagrody indywidualnej na konkursie jazzowym „Europejskie Integracje Muzyczne”.

foto wstępne: Tomasz Młynarczyk

Zostaw komentarz