fbpx

Młoda sztuka wideo w Labiryncie

6 listopada 2015
Komentarze wyłączone
904 Wyświetleń

1 (3)W lubelskiej Galerii Labirynt odbywa się ogólnopolski przegląd prac wideo studentów polskich uczelni artystycznych pod nazwą „VideoNews”. Celem danego projektu jest prezentacja tej dziedziny w wykonaniu młodych, debiutujących artystów, a także umożliwienie im konfrontacji własnych poszukiwań z obszaru sztuki wideo z rówieśnikami z innych uczelni.

W danym projekcie szczególnie istotne jest niekonwencjonalne podejście każdego z uczestników do tematu oraz eksperymentowanie z formą. Podczas prezentacji możemy się przekonać, że każda z prac jest indywidualną wypowiedzią artystyczną, która została nakręcona w sposób kreatywny. Po ich obejrzeniu organizatorzy zapraszają do udziału w dyskusji prowadzonej przez filmoznawcę Jakuba Majmurka, a w której uczestniczą zarówno widzowie jak i wykładowcy oraz studenci.

W sumie w trakcie festiwalu odbędzie się sześć seansów prezentujących prace wideo ponad 40 słuchaczy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Warszawie i Krakowie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Program tegorocznej edycji powstał we współpracy z wybitnymi polskimi artystami Mirosławem Bałką i Zuzą Golińską (Warszawa), Hubertem Czerepokiem (Szczecin), Jakubem Jasiukiewiczem (Poznań), Grzegorzem Klamanem (Gdańsk), Józefom Robakowskim (Łódź) oraz Arturem Tajberem i Mariuszem Frontem (Kraków).

Jak widać sztuka filmu wideo ma się dobrze i nadal jest twórczą inspiracją. Dobrze również się stało, że jest to kolejna sytuacja, kiedy do Lublina są zapraszani twórcy wysokiej klasy z innych ośrodków artystycznych w Polsce. Bo nic lepiej nie robi sztuce jak konfrontacja.

Tekst i foto Anastazja Zaikina

Komenatrze zostały zablokowane