fbpx

MUP w Lublinie: nabór na staże i szkolenia dla osób bezrobotnych

8 czerwca 2021
992 Wyświetleń

W związku z faktem ponownego otwierania gospodarki i luzowania obostrzeń, Miejski Urząd Pracy w Lublinie wychodzi naprzeciw potrzebom pracodawców i osób bezrobotnych.

– W najbliższym czasie przewidujemy rosnące zainteresowanie pracodawców pozyskiwaniem nowych, ale też dobrze przygotowanych pracowników, dlatego Miejski Urząd Pracy w Lublinie podjął akcję promującą nabór wniosków o zorganizowanie staży i podejmowanie szkoleń przez osoby bezrobotne – mówi Dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie, Pani Katarzyna Kępa.

Staż umożliwia nabycie praktycznych umiejętności zawodowych na określonym przez pracodawcę stanowisku pracy, a szkolenie – przystosowanie kompetencji i kwalifikacji do obecnej sytuacji na rynku pracy. Obie formy wsparcia są bezkosztowe, a jednocześnie dają gwarancję dobrego dopasowania kandydatów na pracowników do wymagań pracodawców. Dodatkowo za czas odbywania szkolenia i stażu uczestnikom przysługuje stypendium.

W ramach aktywizacji zawodowej realizowanej przez Miejski Urząd Pracy w Lublinie na przełomie maja i czerwca liczba gotowych do podjęcia pracy bezrobotnych, którzy ukończyli szkolenia (w większości z egzaminem czeladniczym) powiększyła się o kilkadziesiąt osób. Są wśród nich absolwenci następujących kierunków: kucharz, kelner, cukiernik, piekarz, operator wózków jezdniowych z uprawnieniami UDT, operator koparko-ładowarki klasa III, spawanie metodą TIG i MAG, kwalifikacja wstępna przyspieszona w ramach kategorii C, C+E, mechanik, stolarz, kadry i płace, kosmetyczka, wizażystka-stylistka, fryzjer, florysta, krawiec.

Równolegle do wspierania osób bezrobotnych nieprzerwanie trwają, choć ich skala w naturalny sposób maleje, działania prowadzone w ramach Tarczy Antykryzysowej.

– Początek czerwca to dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców ostatnia chwila, by ubiegać się o dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności lub wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Wnioski można składać do 10 czerwca 2021 r., a wypłacana pomoc będzie dotyczyć tylko czerwca 2021 r. – dodaje Pani Dyrektor.

Nieco więcej czasu mają mikro i mali przedsiębiorcy, z określonych przez ustawodawcę branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, by ubiegać się o dotacje w wysokości do 5000 zł. Wielu z nich może uzyskać taką pomoc kilkukrotnie, a wnioski można składać do końca wakacji tj. do 31 sierpnia.

Szczegółowe informacje o prowadzonych naborach dostępne są na stronie MUP w Lublinie: muplublin.praca.gov.pl.

Źródło: Miejski Urząd Pracy w Lublinie

foto Tim Gouw/ Unsplash

Zostaw komentarz