fbpx

Nauka nienudna

12 października 2018
1 235 Wyświetleń

Wywiad z Arkiem i Olą, założycielami szkoły językowej Co Ludzie Powiedzą.

– Czym charakteryzuje się unikalna metoda nauki języka obcego stosowana w szkole Co Ludzie Powiedzą?

– W 2014 r. założyliśmy jedyną w Polsce szkołę językową rysującą słowami. Od kilku lat skupiamy się nad opracowaniem ok. 2500 ilustracji przedstawiających graficzne skojarzenia słów, których uczymy na poziomach A2 – C1. Nasza metoda jest oparta na technice szybkiego zapamiętywania, bazującej na kojarzeniu słów i obrazów, dzięki czemu lepiej, szybciej i skuteczniej zapamiętuje się słowa i opowiada niesamowite historie. Nasze zajęcia to przede wszystkim konwersacje – nawet gramatyki uczymy w ten sposób! Stosujemy też nowoczesne technologie oraz gry leksykalno-gramatyczne „zmuszające” uczestników do użycia danego czasu czy zakresu słownictwa. Nie jest nam również obca nauka poprzez zapach! Na zajęciach uczniowie pracują głównie w parach, a lektor przysłuchuje się rozmowom, udziela podpowiedzi i koryguje błędy, które omawiane są na forum grupy. Posiadamy też naszą autorską platformę e-learningową, na której dostępne są klasyczne ćwiczenia gramatyczne. Wykonuje się je po powrocie z lekcji, ponieważ wychodzimy z założenia, że co możesz zrobić w domu, robisz w domu, a czego nie możesz – robisz na zajęciach, czyli mówisz. Gwarantujemy, że w ciągu roku każdy nauczy się skutecznie ok. 600–800 słów.

– Ta metoda jest bliska najstarszym sposobom komunikowania się za pomocą piktogramów. Czy właśnie dlatego jest bardziej przyswajalna?

– Tysiące lat temu, gdy ludzie nie znali jeszcze pisma, spotykali się przy ognisku i opowiadali sobie historie. Dziś jest podobnie, tyle że plotkujemy w kawiarniach. Dlaczego więc mielibyśmy uczyć kogoś uzupełniania luk w zdaniach, skoro konwersacja jest pierwotną formą komunikacji? Ponadto, jako że najstarszym pismem są piktogramy, a dziś społeczeństwo powraca do nich, stosując emotikony, zlikwidowaliśmy żmudne uczenie się słówek z listy i zastąpiliśmy je autorskimi obrazkami skojarzeniowymi. Czy jest to metoda bardziej przyswajalna i skuteczna? Z pewnością tak, skoro potwierdzają to sami nasi uczniowie.

Do kogo jest ona skierowana?

Do wszystkich, którzy ukończyli poziom podstawowy, czyli A1. Z uwagi na to, że część skojarzeń opiera się na innych angielskich słowach, a na poziomie A1 ten zasób jest mocno ograniczony, dla uczniów rozpoczynających przygodę z angielskim mamy Survival English. Na lekcjach wykorzystujemy przedmioty codziennego użytku, np. ubrania, produkty spożywcze czy znaki drogowe. Taka metoda pozwala na swobodną komunikację w kraju, w którym angielski jest językiem urzędowym lub powszechnie znanym.

Na jakie grupy dzieleni są uczniowie i jakie rodzaje kursów oferuje szkoła?

Nasi najmłodsi uczniowie uczęszczają do 1 klasy szkoły podstawowej, a najstarsi mają ponad 70 lat! Oczywiście, wszystkie grupy dobieramy starannie nie tylko na podstawie znajomości języka, ale również według wieku. Prowadzimy kursy ogólne (opierające się na graficznych skojarzeniach), biznesowe, dla prawników czy osób interesujących się finansami. Oferujemy też kursy firmowe i indywidualne. Wszystkie zajęcia posiadają dedykowane strony internetowe, np. kids.coludziepowiedza.co czy biznes.coludziepowiedza.co.

Co Ludzie Powiedzą to szkoła różniąca się nie tylko metodą nauczania, ale i panującą atmosferą.

Kreujemy atmosferę przyjazną edukacji – wygodne pufy, skrzynie z poduchami – dzięki temu atmosfera się rozluźnia, umysł otwiera, a języki rozwiązują. W pewnym momencie uczniowie zaczynają przychodzić nie do szkoły, a do „fajnego miejsca, w którym mimochodem uczysz się angielskiego”. Co miesiąc organizujemy eventy, które łączą kulturę Wysp Brytyjskich, warsztaty kulinarne i naukę języka obcego. U nas przygotujesz tradycyjne angielskie śniadanie, ucząc się zwrotów związanych z jajkami czy kiełbaską, oraz usmażysz naleśniki z charyzmatycznym Panem od Francuskiego (panodfrancuskiego.pl), poznając angielskie słownictwo o francuskich korzeniach. Nauczymy Cię grać na dudach i pokażemy nieznane Ci afrykańskie smaki byłych kolonii brytyjskich. Nasze zamiłowanie do kuchni i kultury brytyjskiej sprawiło, że naukę angielskiego wznieśliśmy na kolejny poziom. W kwietniu otworzyliśmy na parterze Co Ludzie Powiedzą Cafe – kawiarnię w brytyjskim stylu, w której przed zajęciami można posilić się wyjątkowymi grillowanymi sandwichami, uwielbianym przez Brytyjczyków ciastem marchewkowym czy po prostu poczytać świeżą anglojęzyczną prasę przy kawie z lokalnej palarni (cafe.coludziepowiedza.co).
Chcąc zmienić naukę w lifestyle, pracujemy także nad własnymi perfumami opartymi na orientalnej ambrze, z nutami soczystego melona, pachnących drzew i herbaty Earl Grey. Posiadamy też swoje trampki z idiomami i lody smakiem przywołujące na myśl dawne brytyjskie kolonie. Ponadto prowadzimy również kulturalno-podróżniczy blog (blog.coludziepowiedza.co), na którym zabieramy czytelników w podróż przez zakątki Wielkiej Brytanii. Co Ludzie Powiedzą to nie tylko skuteczna nauka. To także lifestyle, który pomoże Ci mówić to, co chcesz. Tak, jak powinieneś. Szukaj nas na Facebooku, Instagramie i coludziepowiedza.co. 

Zostaw komentarz