Przestrzenie Sztuki to nowatorski program Ministerstwa Kultury skierowany do miłośników i twórców teatralnych, rozwijany pod opieką Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Idea projektu opiera się na wsparciu już istniejących ośrodków kultury, które mają stać się ogólnopolskimi, interdyscyplinarnymi centrami, prowadzonymi we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni. Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu Przestrzeni Sztuki – czterech skupionych wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr. Przestrzenie Sztuki powstaną w Lublinie, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.
Dlaczego Przestrzenie Sztuki – Teatr w Lublinie
Lublin od dawna kojarzy się ze środowiskiem teatrów niezależnych, poszukujących i eksperymentujących. Od lat rozwijał się tu studencki ruch teatralny, skupiony wokół Studenckiej Wiosny Teatralnej, a następnie Międzynarodowych Konfrontacji Teatralnych.
W Lublinie współistnieją repertuarowe Teatry: im. H. Ch. Andersena, Teatr Muzyczny i im. J. Osterwy; mamy również wspaniałych twórców i teatry, funkcjonujące w różnych przestrzeniach – nie do końca bezpośrednio kojarzonych ze stałą pracą teatralną. Takim miejscem jest nasze wspaniałe Centrum Kultury przy Peowiaków 12. Obecnie w CK pracuje kilka zespołów teatralnych pracujących w różnych kontekstach teatralnych: eksperymentalnych poszukujących, współczesnych, w teatrze dla młodzieży, teatrze seniora i teatrze dla dzieci.
Zdobytych laurów, nagród i wyróżnień nie sposób zliczyć.
Co niezwykle ważne i wyjątkowe, na stałe w CK tworzy dwóch reżyserów – laureatów prestiżowej nagrody reżyserskiej im. Konrada Swinarskiego – co nie zdarza w teatrach repertuarowych.
Siłę Teatru Centrum Kultury pokazał projekt Karnawał Teatralny. W ciągu 100 dni, od stycznia do kwietnia, odbyło się blisko 100 wydarzeń teatralnych, na których frekwencja publiczności wynosiła ponad 110%.
Czym są Przestrzenie Sztuki – Teatr
Program opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym.
Program realizowany przez Centrum Kultury ma za zadanie zapewnić przestrzenie z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych. Jednocześnie w jego ramach będzie realizowana działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne, regularne prezentowanie polskich dzieł artystycznych oraz wymiana artystyczna pomiędzy ośrodkami regionalnymi.
Program Przestrzenie Sztuki
Już we wrześniu na placu Litewskim (za darmo) pokażemy kilkanaście spektakli teatralnych. Dlaczego? Po pierwsze, publiczność teatru w czasie izolacji została odcięta od twórczości teatralnej – zamknięto instytucje i wciąż obowiązują duże restrykcje. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Kultury zapytaliśmy, z jakiej oferty skorzystaliby widzowie po pandemii w pierwszej kolejności. Teatr był trzecim pożądanym wydarzeniem – zaraz po koncertach i kinie. To pokazuje ogromną potrzebę intensywnej działalności teatralnej w naszym mieście. Po drugie, Lublin jest dobrze kojarzony w całej Polsce – z umiejętnością kreowania jakościowej kultury w przestrzeniach publicznych.
We wrześniowy weekend zapraszamy na różnorodny program, skierowany do koneserów teatru, do rodzin, młodzieży i seniorów. Teatr Muzyczny wystawi „the best of” ze swojego repertuaru; Teatr Andersena pokaże dwa niezwykle widowiskowe spektakle dla dzieci, zaś Centrum Kultury zaprezentuje muzyczne widowisko o Leonardzie Cohenie oraz „Złego” – legendarny spektakl z historią Lublina w tle. W programie znalazło się także kilka przedstawień dla dzieci i rodzin w premierowej formule teatru witrynowego oraz nowy projekt studentów UMCS. Ważnym punktem programu będzie prezentacja zapisu wideo spektaklu „Dziady”, zrealizowanego we współpracy z Brzeskim Teatrem Dramatu z Białorusi.
Więcej informacji na stronie www.ck.lublin.pl
Rafał Koziński
Dyrektor Programowy i Artystyczny Centrum Kultury w Lublinie
foto: Marcin Pietrusza