fbpx

Promocja nowej książki Grażyny Lutosławskiej

5 sierpnia 2019
588 Wyświetleń

Podczas Festiwalu Dwa Brzegi, w Galerii Klimaty w Mięćmierzu, odbyła się promocja najnowszej książki Grażyny Lutosławskiej Jatymy wesołe i rzewne, niektóre o miłości (Wydawnictwo Episteme 2019). Spotkanie prowadził redaktor naczelny Kwartalnika Akcent Bogusław Wróblewski. Lubelska promocja książki zaplanowana jest na 19 września w Muzeum Czechowicza. 

Jatymy wesołe i rzewne, niektóre o miłości – to zbiór miniaturowych opowiadań, w których autorka zagląda pod podszewkę dobrze znanego nam świata. Mają w sobie coś z bajek, filozoficznych opowiastek, flash fiction, udramatyzowanych scenek, a nawet kabaretowych skeczy. Może są nowym gatunkiem? Łączy je ciepła tonacja: dyskretny ironia i nostalgia. Nigdy: sarkazm, rozpacz czy zawiść. „Ja” i „ty” nie skaczą sobie do gardeł. Rozmaitość, otwartość i dialogiczność – to cechy jatymów (czyżby także „mów” – „moich” i „twoich”?). Bohaterami są tu na równych prawach kobiety, mężczyźni, dzieci, księżniczki, krasnoludki, słoń, bocian, mrówki, słońce, kamień, a nawet rozbrykany reniferek (do tego latający!). 

W jatymach „ja” i „ty”, chcąc się porozumieć, odkrywają niedoskonałość języka. Sens każdej z opowiedzianych tu historii rodzi się między słowami lub gdzieś pod powierzchnią opowiedzianych zdarzeń. Ostatecznie „ja” i „ty” zwykle pozostają bytami odrębnymi. Dla „my” Grażyna Lutosławska przeznacza mniej miejsca. A może po prostu docenia różnorodność postaw i wartość tego, co osobiste i wyjątkowe? Czy to nie dzięki niej właśnie „ja”, „ty” i „my” mogą być tak blisko siebie, jak w słowie „jatymy”? 

Grażyna Lutosławska – dziennikarka i pisarka. Od 1988 roku związana z Radiem Lublin. Od połowy lat 90. prowadzi audycję poświęconą kulturze: Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa. Autorka i reżyserka m.in. cotygodniowego słuchowiska Bazarek (od 2015). Autorka sztuk teatralnych, książek dla dzieci (m.in. Bajek od rzeczy), esejów m.in. w Kontekstach, Akcencie, Krainie Bugu, tekstów piosenek (także do spektakli teatralnych). Laureatka m.in. tytułu Mistrz Mowy Polskiej i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności. (materiał nadesłany)

fot. Ewa Smołka/wydawnictwo Episteme

 

 

Zostaw komentarz