25 października w lubelskim magistracie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca rozbudowy firmy Agram – lubelskiego producenta mrożonych warzyw, owoców oraz dań gotowych. Obecnie zakład w Lublinie i Motyczu zatrudnia 200 pracowników. Przedsiębiorstwo o pięćdziesięcioletniej historii działalności w Lublinie, od października 2017 roku jest częścią międzynarodowej firmy Crop’s NV. Po dwóch latach belgijscy właściciele zapowiadają nowe inwestycje, zwiększenie zatrudnienia w zakładzie w Lublinie oraz rozwój firmy w oparciu o współpracę z rolnikami z Lubelszczyzny.
– Lublin, ze względu na swoje położenie jest jednym z głównych polskich centrów przemysłu przetwórstwa żywności. Jesteśmy ośrodkiem metropolitalnym, które jest niezaprzeczalnie głównym centrum całego regionu, więc przywiązujemy duże znaczenie do rozwoju zakładów branży spożywczej. Możemy się pochwalić nie tylko tradycjami, ale także osiągnięciami współczesności, bo są to na ogół firmy nowoczesne, ze znakomitymi centrami technologicznymi. Z zadowoleniem patrzę na dynamiczny rozwój i wzrost zatrudnienia w zlokalizowanych tu zakładach, dlatego cieszę się ze współpracy, jaką Agram nawiązuje z inwestorem i jestem pewny, że dzięki temu segment spożywczy lubelskiego przemysłu będzie jeszcze mocniejszy – mówi dr Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina.
– Lubelszczyzna to jeden z najbardziej ekologicznych regionów w Polsce, z ogromnym potencjałem lokalnego rolnictwa, stąd widzimy ogromny potencjał w dalszym rozwoju zakładu Agram. Położenie w dobrze skomunikowanym i posiadającym wysokiej klasy zaplecze akademickie Lublinie jest dla nas dodatkowym atutem pod względem zwiększania wolumenu produkcji oraz wdrażania innowacji – dodaje Michel Delbeare właściciel Crop’s NV.
Już dziś Agram produkuje ponad 25 tys. ton warzyw i owoców rocznie, z których 90% pochodzi z obszaru Polski Wschodniej od lokalnych rolników i grup producenckich, z którymi zawierane są długoterminowe umowy. Produkty firmy trafiają na rynek polski oraz na eksport do Unii Europejskiej, USA, Kanady, Japonii, Chin, Izraela czy Rosji.
– Poza restrukturyzacją zakładu przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie, planujemy wybudowanie w jego bezpośrednim sąsiedztwie nowej chłodni składowej z mobilnymi regałami w celu magazynowania i składowania surowca i produktów, a także otwarcie dwóch nowych linii mrożenia, co pozwoli nam zwiększyć produktywność zakładu o ponad połowę. Oznacza to wzrost zatrudnienia, szczególnie w dziale technicznym oraz agronomii. Mamy nadzieję mieć realny wkład w budowę innowacyjnego rolnictwa na Lubelszczyźnie, dlatego już teraz planujemy dalszy rozwój bliskiej współpracy z rolnikami poprzez dofinansowanie do surowca, agronomie oraz szkolenia edukacyjne– mówi Nadia Bukowska, CEO Agram. (materiały prasowe UM Lublin)