fbpx

Nowy sezon Ogrodu Botanicznego UMCS

16 kwietnia 2023
414 Wyświetleń

Wiosna zawitała do Ogrodu Botanicznego UMCS. Z każdym dniem wraz z promieniami słońca, pojawia się tu coraz więcej zieleni, soczystych kolorów i zapachów, co sprawia, że Botanik staje się idealnym miejscem na spacery. Dzisiaj, w niedzielę (16 kwietnia), bramy Ogrodu ponownie otworzą się dla zwiedzających.

Jak co roku, tak i podczas tego sezonu, pracownicy Botanika przygotowali dla spacerowiczów wiele ciekawych atrakcji. Ponad 7 tysięcy gatunków i odmian roślin pochodzących z różnych stron świata, zgromadzonych w tematycznych działach i kolekcjach, liczne spotkania edukacyjne i kulturalne, wystawy, warsztaty, imprezy plenerowe, tematyczne spacery z przewodnikiem, a także wydarzenia sportowe, tj. bieg „Botaniczna Piątka”. To wszystko czeka w nadchodzącym sezonie.

Specjalnie z tej okazji 16 kwietnia o g. 12:00 w Dworku Kościuszków odbędzie się również wernisaż prac autorskich z haftu krzyżykowego pn. „Przyroda spod igły”. Autorem prezentowanego rękodzieła, inspirowanego przyrodą oraz regionem i ludowością Lubelszczyzny i Ukrainy, jest Krzysztof Wojciechowski, z zamiłowania i wykształcenia przyrodnik, ornitolog, edukator, popularyzator wiedzy o przyrodzie, zawodowo związany z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 22 maja br.

Po dłuższej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, zostanie uruchomiona w odświeżonej odsłonie ogrodowa kawiarenka „Pod Redutą”, której nazwa nawiązuje do lokalizacji w obrębie Reduty Tadeusza Kościuszki na terenie Ogrodu, wpisanej od jesieni 2020 roku do lubelskiego wojewódzkiego rejestru zabytków. Jak podają pracownicy Ogrodu, rozpoczęte w zeszłym roku prace archeologiczne i geomorfologiczne na jej terenie będą kontynuowane również w bieżącym roku w ramach projektu pn. „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja”, dofinansowanego ze środków konkursu MKiDN „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. W związku z tym prowadzone prace mogą spowodować pewne utrudnienia w zwiedzaniu tej części Ogrodu.

Jesienią zeszłego roku pracownicy Ogrodu Botanicznego posadzili cebulki 120 odmian tulipanów, które już za chwilę będzie można podziwiać podczas wiosennych spacerów. Sukcesywnie powiększane są również zbiory i kolekcje roślin, m.in. dzięki współpracy z krajowymi i zagranicznymi ogrodami botanicznymi, kolekcjonerami, szkółkarzami, w tym np. kolekcje piwonii, kosaćców, liliowców, róż, czy np. bambusów.
Ogród Botaniczny w tym sezonie będzie otwarty od 16 kwietnia do końca października, codziennie od godziny 9:00 (do końca kwietnia: do 19:00, od maja do końca lipca: do 20:00, w sierpniu: do 19:00, we wrześniu: do 18:00, a w październiku: do 17:00). Miłego zwiedzania!

Więcej: www.garden.umcs.pl

Na zdjęciu: Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) | Ogród Botaniczny UMCS – Dział Roślin Górskich (ALPINARIUM)

Zostaw komentarz