fbpx

“O geomorfonach, czyli jak komputer widzi rzeźbę terenu”

28 lutego 2023
304 Wyświetleń

W dniach 1-7 marca br. Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich we współpracy z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju organizuje obchody Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii. Geomorfologia może wydawać się dość hermetyczną nauką, ale udział w popularnonaukowych prelekcjach i konkursach z pewnością umożliwi zagłębienie się w jej tajniki.

Stowarzyszenie zrzesza między innymi naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Część naukowa obchodów Tygodnia Geomorfologii obejmuje sesje naukowe oraz liczne wystąpienia, podczas których prelegentami są uznani naukowcy i specjaliści w tej dziedzinie, m.in. dr hab. Grzegorz Janicki, prof. UMCS z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii. 

Organizatorzy szczególnie zapraszają do udziału w prelekcji pn. „O geomorfonach, czyli jak komputer widzi rzeźbę terenu”, którą wygłosi dr hab. Leszek Gawrysiak z Katedry Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS. Spotkanie odbędzie się 2 marca br. (czwartek) o godz. 17:15 w formie hybrydowej – stacjonarnie w Auli im. E. Romera na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (aleja Kraśnicka 2D) oraz poprzez platformę MS Teams. 

Podczas popularnonaukowego odczytu, skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych, studentów i pasjonatów nauki, zaprezentowane zostaną zagadnienia dotyczące wykorzystania specjalistycznego oprogramowania (w tym narzędzi GIS) w badaniach geomorfologicznych. Prelekcja odbędzie się w ramach cotygodniowych odczytów Oddziału Lubelskiego Towarzystwa Geograficznego, mającego siedzibę na UMCS.

UMCS zaprasza wszystkich zainteresowanych, w tym także przyszłych kandydatów na studia geograficzne i/lub geoinformatyczne.
 W ramach części popularyzatorskiej Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii nauczyciele, uczniowie czy członkowie środowiska akademickiego będą mogli wziąć również udział w ogólnopolskim konkursie na infografikę edukacyjną o tematyce geomorfologicznej. 

Więcej: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,58,miedzynarodowy-tydzien-geomorfologii,128124.chtm

Źródło: Centrum Prasowe UMCS

foto Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich

Zostaw komentarz