fbpx

“Odsłona druga” Jacka Pałuchy

9 maja 2022
686 Wyświetleń

Moja druga wystawa w “Wirydarzu” po dziesięciu latach od pierwszego pokazu jest dla mnie symbolem upływu czasu. Niby nie tak dawno, jakby wczoraj, jednak wiele się w tym czasie wydarzyło w moim życiu i malarstwie. To 10 lat. Życzę sobie odsłony trzeciej i czwartej, a może i piątej. Przyszłość jest jeszcze nienamalowana

– Jacek Pałucha.

Jacek Pałucha urodził się w 1966r. w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w 1993 r. w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. Pierwszą indywidualną wystawę miał w Paryżu – jeszcze w trakcie trwania studiów.

Równocześnie z malarstwem Jacek Pałucha zajmował się muzyką. Był założycielem, wokalistą i twórcą sukcesu zespołu „Formacja Nieżywych Schabów” . Wydał w 1989 roku płytę „Wiązanka Melodii Młodzieżowych” zawierającą największy jego przebój „Klub wesołego szampana” czyli „Chciałabym , chciała…”. Po odejściu z Formacji pochłonęły go studia malarskie chociaż z muzyką nigdy nie zerwał. Wydał płyty z zespołami o nazwach : „Furmanka”, „Super Pałka i Najeźdźcy z Kosmosu” oraz „Superpałka”.

W 1993 roku ujawnił swój kolejny talent – tym razem aktorski. Zagrał główną rolę w filmie Łukasza Wylężałka „Balanga” laureata nagrody na festiwalu polskich filmów w Gdyni.

Po pierwszych wystawach we Francji, wystawie dyplomowej w Galerii 3xA w Warszawie, nie było roku bez udziału w wystawie indywidualnej bądź zbiorowej. Wystawiał wielokrotnie, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii, Danii, oczywiście w Polsce. Od 2001 roku współpracując z „The Society for Arts” rozpoczął cykl wystaw w USA. Jego obrazy pokazywane były w Chicago, Seattle,Huston, Charlotte. Pałucha jest też autorem wielu okładek płyt (Vacances Prolongees francuskiej grupy „Les VRP” czy Spokojnie grupy „KULT”), współpracował jako ilustrator m.in. z „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Wyborczą”, „Jazzie Magazine”, „Mida”, i wieloma innymi. Projektował plakaty teatralne i ilustrował książki. Na podstawie jego obrazów są tworzone murale.

Jacek Pałucha nie jest obojętny na cierpienie innych. Zawsze chętnie pomaga biednym, chorym. Swoje obrazy przekazał na niezliczoną ilość aukcji charytatywnych.

Jest laureatem Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury w roku 2009. W 2019 roku otrzymał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W życiu prywatnym jest mężem Ilony i ojcem: Zofii, Karola i Leona. Pasjonatem wycieczek rowerowych, żeglarstwa i ogrodnictwa.

foto Galeria Sztuki Wirydarz

Zostaw komentarz