fbpx

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”  nagrodzony

7 sierpnia 2019
605 Wyświetleń

Nagroda HAC Award for Concord za kultywowanie pamięci polsko-żydowskiej jest przyznawana przez Research Center on Totalitarianism and Authoritarian Movements (CITMA), organizację zajmującą się studiami nad systemami totalitarnymi, oraz Hispanic American College (HAC), do którego zadań należy rozwijanie i wzmacnianie mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego. 

Lubelski ośrodek jest pierwszą instytucją, która otrzyma to wyróżnienie. Przedstawiciele Ośrodka zostali zaproszeni do Madrytu, gdzie 8 października odbędzie się seminarium monograficzne „Genocide and Shoá: duty of memory” poświęcone pamięci o Holocauście. 

Jak piszą przyznający nagrodę: W swoich działaniach Ośrodek koncentruje się na pytaniach o dziedzictwo kulturowe. Kamieniem węgielnym działań artystycznych i programów edukacyjnych prowadzonych przez Bramę jest pamięć o polsko-żydowskiej przeszłości. 

Przez lata Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” był wielokrotnie nagradzany za swoje projekty. W 2006 roku otrzymał Erasmus EuroMedia Medaille za projekt „Jüdisches Leben in Europa jenseits der Metropolen”, a w 2008 roku został wyróżniony w ramach programu „Europa dla Obywateli” z projekt „Światła w ciemności – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. W 2013 roku Parlament Europejski odznaczył Ośrodek Europejską Nagrodą Obywatelską, w uznaniu „działalności obywateli, grup, stowarzyszeń lub organizacji, które wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem we wspieraniu lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między narodami”. W 2014 roku program  pt. „Pamięć – Miejsce – Obecność” został nagrodzony w konkursie „Die Lebendigeste Erinnerungstadt” („Najbardziej Tętniące Życiem Miasto Pamięci”). Ponadto w 2012 roku instytucja została nominowana do Polskiej Nagrody im. Sergio Veira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003). Zgłoszenie w dowód uznania działalności złożyło Centrum Badań Holocaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

foto Joanna Zętar

 

 

 

 

Zostaw komentarz