fbpx

OTCHŁANIE. Czy sztuka potrzebuje ofiary? Spotkanie pierwsze: Zofia Milska-Wrzosińska / Piotr Augustyniak

12 marca 2021
611 Views

Centrum Kultury w w Lublinie zaprasza na cykl debat pt. “Otchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary?” mający na celu pogłębienie aktualnej dyskusji zogniskowanej wokół problemu przemocy w sztuce. W najbliższą niedzielę gośćmi spotkania otwierającego cykl będą: psychoterapeutka Zofia Milska-Wrzosińska oraz filozof i eseista — Piotr Augustyniak. Debata odbędzie się 14 marca, godz. 17:00 w Sali Widowiskowej oraz online na Facebook Konfrontacji Teatralnych. Publiczność zarówno uczestnicząca na żywo jak i online – w komentarzach, może w trakcie spotkania zadawać pytania.

Tytułowa „otchłań” to bliżej nieokreślona „głębia” ludzkiej egzystencji. Otchłanią może być zarówno przeżycie zbudowane na bazie jednostkowego doświadczenia, jak i przedmiot zbiorowej wyobraźni, który wymyka się próbom jednoznacznej definicji. Otchłanna może być przeżyta trauma, jak również metafizyczna albo religijna wizja. Nie jest więc przypadkiem, że „otchłanie” stały się inspiracją dla artystycznych poszukiwań. Problemem, który postaramy się rozwikłać podczas planowanych debat, jest kwestia, że to właśnie próby mierzenia się z „mrokami” czy przeciwnie – „ekstazami” ludzkiego doświadczenia wydają się leżeć u podstaw nadużyć, których dopuszczają się artyści.

„OTCHŁANIE” to platforma do refleksji nad tym, gdzie w sztuce kończy się eksperyment, a gdzie zaczyna przemoc. Wspólnie zastanowimy się, czy sztuka potrzebuje takiej „ofiary”. W tym kontekście psychologowie opowiedzą, czym jest „nieświadomość” (także zbiorowa) oraz czy podczas procesu twórczego możemy bezkarnie pracować z tak rozumianym „wnętrzem” aktora. Zapytamy o to, gdzie przebiegają granice artystycznej ingerencji w drugą osobę. Reżyserki praktykujące w teatrze podzielą się z nami swoimi doświadczeniami pracy z aktorem. Natomiast filozofowie oraz teoretycy kultury odpowiedzą na pytanie, czy w zsekularyzowanym świecie wciąż istnieją jakieś niezbadane „wymiary”, których odkrywanie może wciąż być inspirujące dla twórców. Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak bezpiecznie równoważyć proporcje pomiędzy apollińskim i dionizyjskim charakterem sztuki.

Obowiązuje pełny reżim sanitarny.
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Źródło: Centrum Kultury w Lublinie

Leave A Comment