fbpx

Pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej na wystawie Tamara Łempicka – kobieta w podróży

11 marca 2022
865 Wyświetleń

Na wystawie organizowanej przez Muzeum Narodowe w Lublinie (18 marca – 14 sierpnia 202), dzięki uprzejmości Tamara de Lempicka Estate oraz rodzinie malarki będzie można zobaczyć wyjątkowe przedmioty należące do Tamary Łempickiej. Wśród memorabiliów znajdą się między innymi fotografie, pochodzące z rodzinnego albumu artystki, w tym zdjęcia portretowe Tamary, wykonane na zamówienie oraz kadry z jej prywatnego życia. Wśród przedmiotów należących do Łempickiej znajdzie się także szkicownik, podróżna paletka malarska, skórzane rękawiczki, kapelusze oraz liścik miłosny, który artystka otrzymała od swojego drugiego męża Raula Kuffnera wraz z dołączonym do niego kwiatem szarotki. Na wystawie będzie można zobaczyć również niezwykle cenną biżuterię artystki w tym słynny pierścień z topazem okutym w srebro, który malarka otrzymała od Gabriele’a D’Annunzio.

Wystawa jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate.

Kurator główny Muzeum Narodowego w Lublinie: Łukasz Wiącek. Zespół Muzeum Narodowego w Lublinie: Aleksandra Blonka-Drzażdżewska, Andrzej Frejlich, Małgorzata Kozieł, Marcin Lachowski, Magdalena Norkowska.

Kurator główny Villa la Fleur: Artur Winiarski. Zespół Villa la Fleur: Maria Muszkowska.


Spotkanie z Marisą de Lempicką

Marisą de Lempicka jest prawnuczką Tamary Łempickiej, zarządza fundacją Tamara de Łempicka Estate, która dysponuje wszystkimi prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych. Jest zaangażowana w powstawanie poświęconych artystce książek, wystaw i filmów. Udziela licencji na produkty, takie jak: okładki i obwoluty, wysokiej klasy ceramika czy reprodukcje obrazów w limitowanych wydawnictwach.

foto Muzeum Narodowego w Lublinie

Zostaw komentarz