fbpx

Pardes Festival 2014

17 sierpnia 2014
Komentarze wyłączone
797 Wyświetleń

projekt1_pardesTo nowa jakość w krajobrazie kulturalnych festiwali Lubelszczyzny. Stawianie na kameralność i możliwość smakowania zarówno wielu dziedzin sztuki, jak i samych kulinariów, dodatkowo wpisane w zmierzch wakacyjnego czasu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, dają niepowtarzalną atmosferę wydarzenia dziejącego się wokół tematyki kultury żydowskiej. Dyrektorem Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską, jest dr Aleksandra Markiewicz, prezes warszawskiej Fundacji Spichlerz Kultury, która w tym roku postanowiła dodatkowo wzbogacić wędrówkę szlakiem tradycji i kultury żydowskiej atmosferą taboru cygańskiego. „Jadą Cyganie wielu wozami…” – to cykl spotkań z tradycją i kulturą romską, realizowany przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce, jest jedną z wielu propozycji tej części Pardes Festival. Bowiem przybliżenie kultury romskiej w Kazimierzu to również spotkanie z twórczością Jerzego Ficowskiego i wdową po pisarzu – Elżbietą Ficowską. Przedstawienie sztuki romskich artystów i prezentacje dotyczące zagłady Romów i Santi ma na celu wskrzeszenie pamięci po tym, co po tych nacjach pozostało.|

To, co ciekawe – wydarzenia festiwalowe, w dużej mierze dzieją się na posesjach i tarasach (ale również w Synagodze, Muzeum Nadwiślańskim, Domu Architekta i kazimierskim ośrodku kultury ), a poznawanie historii miasteczka nad Wisłą ma miejsce podczas niespiesznych dysput, uczestniczenia w kameralnych pokazach filmowych, koncertach (m.in.Caci Vorba i Kapela Brodów ), otwarciach wystaw i co ważne – podczas wspólnych wędrówek po Kazimierzu, w tym podczas projektu edukacyjnego „Muzeum na kółkach”. Oczywiście nie może zabraknąć delektowania się śliwkowym ciastem i letnią lemoniadą z widokiem na panoramę Kazimierza, co już stało się tradycją i znakiem rozpoznawczym festiwalu.

Oficjalna inauguracja Pardes Festival odbędzie 19 sierpnia się w kazimierskiej Synagodze o godz. 17.00, podczas której zostanie pokazana prezentacja multimedialna „Miasteczko żydowskie” przygotowana przez dr Hannę Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Festiwal, który potrwa do 23 sierpnia, jest organizowany po raz drugi, a patronat honorowy objęło Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego. LAJF ma przyjemność być patronem medialnym tego wydarzenia.

Szczegółowy program na www.kazimierzdolny.pl/news/pardes-festival-w-kazimierzu-dolnym/19257.html

Komenatrze zostały zablokowane