fbpx

Turystyczne Perły 2014

17 sierpnia 2014
Komentarze wyłączone
1 252 Wyświetleń

LUBELSKIE_Centrum_rekreacji_Wyspa_Wisla_w_Stezycy._Fot._-1Osiem gmin z Roztocza, Powiśla, Polesia i Doliny Bugu ubiega się o tytuł „Turystycznej Perły Regionu Lubelskiego 2014”. To już 11 edycja popularnej wakacyjnej akcji, w której odkrywamy i promujemy najatrakcyjniejsze turystycznie miejsca województwa.

Organizatorem akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Departament Promocji i Turystyki, a partnerami medialnymi: TVP Lublin, Radio Lublin, Radio Freee, Kurier Lubelski i Moje Miasto Lublin. Redakcje, poza promocją na swoich antenach i w serwisach internetowych przeprowadzą też plebiscyt wśród czytelników i radiosłuchaczy. Gmina, która otrzyma najwięcej głosów, zostanie nagrodzona przez marszałka województwa tytułem i statuetką „Turystycznej Perły Województwa Lubelskiego 2014”.

Nasza akcja skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Lublina, którzy co roku mają szansę poznać turystyczną ofertę miast i gmin regionu (dotychczas startowało ich w plebiscycie już ponad 80, czyli jedna trzecia wszystkich gmin województwa). W tym roku do prestiżowego tytułu i statuetki „Turystycznej Perły” startują: miasto i gmina Zwierzyniec, gmina Susiec, miasto i gmina Józefów, gmina Urszulin, gmina Firlej, gmina Stężyca, miasto i gmina Opole Lubelskie oraz gmina Mircze.

Zwierzyńca – stolicy Roztocza i siedziby Roztoczańskiego Parku Narodowego (obchodzącego w tym roku 40.lecie istnienia) nie trzeba nikomu przedstawiać. Miasteczko, dawne centrum gospodarki leśnej i łowieckiej ordynacji zamojskiej, to dziś znane letnisko z mnóstwem zabytków i atrakcji, w tym ścieżek RPN oraz szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych. Zwierzyniec w tym sezonie wita turystów zmodernizowanym deptakiem spacerowo-handlowym oraz miejskim parkiem Zwierzyńczyk, w którym odbywa się oryginalny Lubelski Festiwal Land Art, a nieopodal, w Starym Browarze kolejna odsłona Letniej Akademii Filmowej.

Susiec to niemniej popularne roztoczańskie letnisko, znane z wielu szlaków pieszych i rowerowych oraz kąpieliska z niedalekim Majdanie Sopockim. Nowością jest miejsce piknikowe z altaną i wieżą widokową pomiędzy Suścem a Grabowicą.

Józefów, znany dobrze z wielu rajdów i innych imprez Józefowskiej Kawalerii Rowerowej, ma dla turystów nowe centrum wodnej rekreacji nad zalewem na rzece Nepryszce oraz odnowione centrum miasta, z pawilonem wystawowym Szlaku Geoturystycznego Roztocza. Niebawem Józefów będzie gościł wakacyjny Festiwal Kultury Ekologicznej.

Urszulin to gmina na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, która w ostatnich latach postawiła na rozwój i promocje turystyki w ramach projektu „Po pracy Polesie”. Nad jeziorami: Rotcze (Grabniak), Sumin, Wereszczyńskie (Bąbelek) i Wytyckie zmodernizowano plaże, wykonano nowe pomosty na wodzie, altany, wiaty, zadaszenia z miejscami piknikowymi, wieże widokowe. Nowe, pływające pomosty i chodniki oraz punkty do obserwacji ornitologicznych pojawiły się też na ścieżkach Poleskiego Parku Narodowego.

Kolejna gmina ze znanym letniskiem to Firlej, który dzięki położeniu pomiędzy dwoma jeziorami – Firlej i Kunów, w otoczeniu lasów sosnowych, stał się atrakcyjnym ośrodkiem wypoczynkowym i agroturystycznym. Nad jeziorem Firlej turyści znajdą nową trasę spacerowo-rowerową o długości 4,5 km, a na tafli jeziora dwa ponadstumetrowe mola ze stanowiskami do cumowania łodzi i posterunkiem ratowników wodnych. Doposażona została też wypożyczalnia sprzętu, która oferuje nowe kajaki i rowery wodne.

Na wodną rekreacje postawiła też Stężyca – letniskowa wieś w widłach Wisły i Wieprza.

Nad starorzeczem Wisły powstał nowy wielohektarowy kompleks rekreacyjny WYSPA WISŁA – miejsce festynów i festiwali muzycznych (m.in. Reggae Festival, Gospel Festival), ale również cyklicznych plenerowych zajęć sportowych „Na fali aktywności”. Na starorzeczu są pomosty dla wędkarzy, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, plaża, podświetlany most, ścieżki i kładki spacerowo-rowerowe. W nowoczesnym wielofunkcyjnym obiekcie z dachem w kształcie fali znajdują się m.in. amfiteatr oraz restauracja z dużym tarasem widokowym.

Nadbużańska gmina Mircze znana jest z organizacji corocznych Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa na granicy polsko-ukraińskiej w Kryłowie. Na rzece organizowane są regularnie spływy kajakowe, gmina utworzyła nowy szlak rowerowy z Kryłowa do Kosmowa oraz sezonowy punkt IT w Kryłowie, a w Prehoryłem zaczęły działać pierwsze w okolicy gospodarstwa agroturystyczne.

Opole Lubelskie – miasto powiatowe na Powiślu to dziś nie tylko miejsce wielu zabytków, związanych z dawnymi właścicielami – magnackim rodem Tarłów, ale także coraz atrakcyjniejszy ośrodek turystyki i kultury. Kilkunastohektarowy park w dzielnicy Niezdów zaadaptowano na wielofunkcyjny Park Miejski z placem zabaw dla dzieci, miniboiskami, plenerową siłownią i ścieżką zdrowia – trasą biegową ze stanowiskami do ćwiczeń. Warto odwiedzić Opolskie Centrum Kultury ze zmodernizowanym kultowym kinem Opolanka i Muzeum multimedialne. W kalendarzu najciekawszych imprez miasta są m.in.: festyn kulinarno-artystyczny Manufaktura Smaków oraz oryginalne festiwale – filmowy Filmoffo i muzyki klubowej Chonabibe Festival.

– W naszej akcji i plebiscycie promujemy przede wszystkim te miasta i gminy regionu, które postawiły na swój rozwój poprzez turystykę. Każda z nominowanych w tym roku nie poprzestała na swoich naturalnych walorach przyrodniczych czy kulturowych, ale szuka nowych możliwości, sięgając po unijne i inne zewnętrzne fundusze dla realizacji ambitnych projektów, wzbogacających w znaczący sposób ofertę całego regionu – podkreśla Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Promocja ośmiu nominowanych gmin w lubelskich mediach oraz plebiscyt na „Turystyczną Perłę Regionu Lubelskiego” rozpocznie się w połowie sierpnia i potrwa niemal do końca kalendarzowego lata. Laureata „Perły” poznamy w końcu września na dorocznej Lubelskiej Gali Turystyki, organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki.

Więcej informacji już wkrótce w serwisie: www.lubelskie.pl oraz w mediach partnerskich.

 

Krzysztof Grabczuk

Wicemarszałek województwa lubelskiego

– W ciągu minionej dekady w plebiscycie Urzędu Marszałkowskiego i lubelskich mediów tytuły zdobywały największe tuzy lubelskiej turystyki – Zamość, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Krasnobród, Janów Lubelski. Warto jednak podkreślić, że ich przykład podziałał na inne gminy, znacznie mniej kojarzone z turystyką. W tym roku, obok znanych roztoczańskich letnisk, jakimi są Zwierzyniec, Susiec czy Józefów, mamy nadwiślańską Stężycę, nadbużańskie Mircze, albo poleski Urszulin, które swojej szansy rozwoju także szukają w rozwijaniu turystyki, opartej na nowych pomysłach i projektach.

Jedni stawiają na nowoczesne, wielofunkcyjne obiekty i tereny rekreacyjne, inni na wielkie masowe wydarzenia, łączące kulturę, sport, turystykę, a jeszcze inni modernizują i rozbudowują lokalną infrastrukturę i bazę turystyczną. Jakkolwiek te działania są bardzo różne, to jednak łączy je jeden wspólny cel – rozwój poprzez turystykę, widzianą w znacznie szerszej perspektywie i traktowana odpowiedzialnie jako ważną część gospodarki naszego regionu.

Adam Niedbał

Zdjęcia z archiwum UMWL

 

Komenatrze zostały zablokowane