fbpx

Pełna atrakcji „Zima w mieście”

29 grudnia 2020
546 Wyświetleń

Zajęcia zachęcające do codziennej aktywności, interaktywne spotkania z gwiazdami sportu, spacery śladami lubelskich legend to tylko część wydarzeń, które znalazły się w ofercie przygotowanej przez Miasto Lublin w ramach Akcji „Zima w mieście”, która odbędzie się w dniach 4-17 stycznia. W czasie wolnym od nauki na uczniów będzie czekało wiele atrakcji  w bibliotekach, domach kultury i innych instytucjach. Ze względu na epidemię zajęcia odbędą się w formule online.   

Ciekawe i bezpieczne formy spędzania wolnego czasu

– Z oczywistych względów, w czasie nadchodzących ferii zimowych nie możemy zaproponować uczniom tak wszechstronnej oferty, jak w poprzednich latach. Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby każdy znalazł coś dla siebie i wartościowo spędził „Zimę w mieście”. Stawiamy na aktywność i w miarę możliwości spacery oraz ruch na świeżym powietrzu. Ze względu na obowiązujące szczególne zasady bezpieczeństwa, domy kultury i biblioteki będą realizowały swoje propozycje w formie on-line. Najważniejsze, aby dobrze zagospodarować ten czas – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Zdrowe żywienie i aktywność fizyczna

Uczestnicy zajęć każdy dzień ferii będą mogli rozpocząć od aktywności ruchowej, trenując w towarzystwie utytułowanych lekkoatletów. Sofia Ennaoui i jej klubowe koleżanki oraz Szymon Żywko przygotowali specjalne ćwiczenia, po których uczestnicy „Zimy w mieście”, bez problemu będą mogli rozpocząć naukę tańca: hip-hopu, cha-chy lub walca angielskiego, a po wysiłku obejrzeć film o znanych i nieznanych dyscyplinach sportowych albo poćwiczyć koncentrację podczas poznawania zasad gry w szachy. Spotkanie z dietetykiem przybliży zasady zdrowego odżywiania i odpowiedniej aktywności fizycznej. Będą porady i podpowiedzi jak przygotować smaczny i zdrowy posiłek, a także prezentacja ćwiczeń pozwalających poprawić kondycję i samopoczucie.

Spotkania online z lubelskimi sportowcami

Kolejną propozycją są lubiane przez młodzież spotkania na kanale YouTube. Do udziału w nich zostali zaproszeni ciekawi zawodnicy lubelskich zespołów ekstraklasowych. Podczas sesji możliwe będzie zadawania pytań i zdobycie wiedzy o znanym sportowcu.

Legendy Starego Miasta w formie aplikacji i questów

Jedną z tegorocznych nowości są nagrania legend zrealizowane w scenerii Starego Miasta. Ferie to doskonały czas na poznanie najciekawszych opowieści o Lublinie i historii miasta, a okazją do tego będą spacery. Aby uatrakcyjnić wędrówkę przygotowane zostały trasy do pobrania w bezpłatnej aplikacji oraz questy związane z legendami i przeszłością Lublina. Nowością jest quest „Sportowy Lublin w zagadkach”.

Różnorodna oferta Dzielnicowych Domów Kultury

Bogatą ofertę spędzenia wolnego czasu podczas ferii przygotowały Dzielnicowe Domy Kultury. Wśród ich propozycji są warsztaty taneczne, domowe eksperymenty z pogranicza nauk przyrodniczych, warsztaty przyrodnicze, spotkania szachowe. Nie zabraknie zajęć dla osób chcących rozwijać talenty aktorskie, wokalne czy taneczne. Coś dla siebie znajdą również amatorzy majsterkowania i rękodzieła artystycznego. 

Spektakle i warsztaty Teatru im. Andersena

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza na Ferie z Andersenem, podczas których odbędą się emisje online spektaklu i czytanie performatywne połączone z działaniami edukacyjnymi, a także warsztaty instruktażowe i konkursy.

Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej inspirowane kulturą chińską

Ciekawa propozycję dla uczestników Akcji „Zima w mieście” przygotowały również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, które zapraszają nie tylko do czytania, ale również do udziału, m.in. w warsztatach plastycznych online dla dzieci, zajęciach inspirowanych kulturą chińską i przypadającym na czas tegorocznych ferii nowym rokiem w Chinach, w quizach filmowych i literackich zagadkach, a także sztafecie literackiej – wydarzeniu polegającym na wspólnym tworzeniu książki. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma wydrukowaną książkę, którą współtworzył.

Bajki dla najmłodszych w “Bajce”

Ofertę dla młodych miłośników filmów przygotowało również Kino Bajka. Podczas Akcji Zima udostępni najmłodszej widowni 14 filmów online. Obejrzeć będzie można m in.: „Najlepszą gwiazdkę”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Mirai”, „Sonię”, „Cały świat Romy”, „Niezwykłe lato z Tess” i „Przygodę Nelly”.

Półkolonie dla uczniów podstawówek

Ponad 300 uczniów klas I-IV skorzysta z półkolonii przygotowanych przez 8 lubelskich szkół podstawowych.  

Prezentacje artystyczne uczestników konkursu #Link do kultury

Podczas Akcji „Zima w mieście” odbędą się również premierowe prezentacje online trzynastu projektów przygotowanych przez lubelskich artystów i animatorów kultury wyłonionych do realizacji w konkursie #Link do kultury.

Pełna oferta atrakcji „Zima w mieście” oraz wszelkie informacje organizacyjne będą dostępne na stronie internetowej www.zima.lublin.eu od 31 grudnia.

Źródło: Biuro Prasowe UM Lublin

Zostaw komentarz