fbpx

Perły chińskiej ceramiki

24 grudnia 2017
1 244 Wyświetleń

Od 15 grudnia w Bibliotece Wojewódzkiej im. H. Łopacińskiego możemy oglądać wystawę ceramiki z Chin – pierwszą w Polsce i trzecią na świecie, po USA i Szwecji.

Są to zabytki z czasów dynastii Tang.Luoyang (618-907 n.e.) – epoki interesującej pod każdym względem – kobiety miały wówczas dużą niezależność a i cesarzem była, jedyna w historii Chin, kobieta.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z muzeum w Luoyangu i nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce. Podobne, pojedyncze, eksponaty znajdują się w muzeach w Warszawie, Szczecinie i Krakowie, aczkolwiek umieszczone są w magazynach i nie są udostępnione zwiedzającym.

W kolekcji 70 zabytków zaprezentowanych w bibliotece Łopacińskiego znajdują się m.in. naczynia, ale też postaci czterech tzw.„niebiańskich królów”, tancerek, kuglarzy, urzędników, których rodzaj nakrycia głowy ukazuje ich poziom w hierarchii oraz dam dworu, które mając dużą niezależność jako jedne z niewielu w tym okresie mogły jeździć konno i ubierać się w męskie stroje. Na wystawie są również figury wielbłądów, koni i bestii przypominających legendarne chińskie smoki.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających siedem dni w tygodniu, a będziemy mogli oglądać do 10 marca 2018 roku.

tekst i foto: Magda Gęba

Zostaw komentarz