fbpx

Plac Litewski nagrodzony

17 września 2019
723 Wyświetleń
Plac Litewski otrzymał II. nagrodę w kategorii Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w ramach XIII. edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Konkurs jest organizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.
Wręczenie nagrody odbyło się dzisiaj, 16 września, w Warszawie, podczas konferencji „Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych” organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z TUP.
Podstawowym celem konkursu jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektoniczny utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. Celem konkursu jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Pierwsza, ogólnopolska edycja tego konkursu odbyła się w 2007 roku z inicjatywy Prezesa TUP Tadeusza Markowskiego. Począwszy od 2008 roku współorganizatorem konkursu jest Związek Miast Polskich.
Rewitalizacja Placu Litewskiego zakończyła się w czerwcu 2017 roku . W ramach modernizacji uporządkowana została przestrzeń publiczna Placu Litewskiego o powierzchni ok 35 tys m2, która tworzy teraz salon miasta. Ustawionych zostało tu wiele urządzeń małej architektury, mieszkańcy zyskali ponad 160 miejsc do siedzenia , a dzieci mogą korzystać z dwóch nowoczesnych placów zabaw . Plac Litewski cieszy się ogromną popularnością nie tylko w miesiącach letnich.
Miejsce centralnej fontanny miejskiej zajął nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych, który umożliwia tworzenie różnorodnych pokazów za pomocą laserów przestrzennych i muzyki. Pokazy cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów.
Nowa fontanna główna obejmuje powierzchnię liczącą ok. 1435 metrów kwadratowych . Przez cały sezon, czyli od kwietnia do października jest iluminowana. Główny zbiornik fontanny jest głęboki na 45 centymetrów. Wodotryski wypuszczają wodę na różną wysokość: od pół do trzech metrów. Dodatkowa atrakcja nowej fontanny to duży ekran wodny o powierzchni 30 na 10 metrów , arena multimedialnych prezentacji i spektakli, które odbywają się w godzinach wieczornych od maja do końca września. Gromadzi się na nich od kilkuset do nawet kilku tysięcy osób. W ciągu pieszym ul. Krakowskiego Przedmieścia pojawiło się siedem fontann linearnych, których cięg wieńczy fontanna amonitowa, wzbudzających zainteresowanie najmłodszych.
Nowością jest wyłącznie z ruchu kołowego i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż pieszy ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Kapucyńskiej oraz ul. Plac Litewski . W dotychczasowym miejscu została zlokalizowana wkomponowana w odnowioną przestrzeń nowoczesna toaleta publiczna, mieszcząca się od strony ul. 3 maja.
W 2018 roku odnowiona została nawierzchnia deptaka w ciągu Krakowskiego Przedmieścia . Przestrzeń zyskała nową jakość, z lepszym oświetleniem, nasadzeniami drzew i ławkami.
Przy okazji rewitalizacji wykonane zostały prace archeologiczne prowadzone na Placu Litewskim, deptaku i Placu Łokietka . Były to najszersze i najbardziej znaczące z punktu widzenia naukowego badania archeologiczne, jakie kiedykolwiek dotąd przeprowadzono w Śródmieściu Lublina. Podsumowała je publikacja „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej” .
 Całkowity koszt projektu to 66 mln zł , wartość dofinansowania z UE to 42 mln zł , a dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło blisko 6 mln zł. (materiały UM Lublin)

Zostaw komentarz