fbpx

Plakat w Skansenie Polskim

29 czerwca 2021
556 Wyświetleń

Część historii 25 najpiękniejszych parków etnograficznych w Polsce zapisana jest na arkuszu papieru – plakacie. Wystawa „Plakat w Skansenie Polskim” zawitała do Muzeum Wsi Lubelskiej. Jej otwarcie nastąpi w najbliższy piątek, 2 lipca 2021 r. Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest Edwin Wilbik, kierownik działu Budownictwa Wiejskiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty towarzyszące muzealnym wystawom, wernisażom, otwarciom muzeów oraz imprezom plenerowym. Jest to zbiór prac artystów-grafików pracujących lub współpracujących z muzeami na wolnym powietrzu. Autorzy to zarówno bardzo znani artyści, cenieni na całym świecie, jak równie zdolni, lecz tworzący dla pojedynczych jednostek muzealnych.

Będzie można zobaczyć prace: Henryka Rogozińskiego, Sławomira Chudzika, Ryszarda Kaji, Bohdana Bocianowskiego, Zbigniewa Waszczeniuka czy Witolda Chomicza. Obok twórców „Polskiej Szkoły Plakatu” na wystawie zobaczymy najstarszy plakat promujący wydarzenie w polskim skansenie, wykonany przez Teodorę Gulgowską na potrzeby Muzeum- Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Organizatorami wystawy są Muzeum Budownictwa Ludowego –  Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.

(ann)

Zostaw komentarz