fbpx

Plany Muzeum Badań Polarnych w Puławach

7 października 2022
380 Wyświetleń

Poznaliśmy założenia wystawy stałej przygotowywanej w Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Na konferencji prasowej, która odbyła się 5 października br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie koncepcję ekspozycji przestawił Piotr Kondraciuk p.o. dyrektora puławskiej placówki. W spotkaniu uczestniczył również Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomiej Bałaban.

Dr Piotr Kondraciuk mówił o planach muzeum na ten rok, m.in. o wykładach otwartych przybliżających tematykę wypraw polarnych, a także o współpracy ze środowiskiem lokalnym, czyli z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i szkołami.

Nie było dotąd w Polsce centrum badań polarnych, dlatego cieszę się z zaangażowania w tę inicjatywę środowiska polarników polskich i zagranicznych. Muzeum ma pełnić rolę centrum naukowo-dydaktycznego i gromadzić zbiory, które są pamiątkami po osiągnięciach polskiego polarnictwa. Zanim jeszcze nastąpi otwarcie wystawy stałej, będziemy organizować spotkania z polarnikami, podróżnikami, myślimy o festiwalu filmów polarnych

– zapewniał dr Piotr Kondraciuk.

Dr Piotr Kondraciuk p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach

Przedstawił także założenia wystawy stałej, która będzie składała się z kilku części:

  1. Historia wypraw polarnych: transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne (makiety lub wizualizacje 3D), polscy polarnicy.
  2. Kultura materialna rdzennych ludów północy: ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu.
  3. Flora i fauna Arktyki i Antarktyki.
  4. Wieczna zmarzlina i lodowce.

Na wystawie znajdą się oryginalne eksponaty związane z ekwipunkiem polarników i sprzętem (helikopter, sanie, narty, skuter śnieżny itp.), a także zbiory geologiczne i przyrodnicze. Elementy narracyjne prezentowane będą na monitorach w formie animacji komputerowych.

Zależy nam, żeby muzeum skupiało polarników, którzy będą mogli z niego skorzystać, pozyskiwać granty i eksponaty. To ma być multimedialne muzeum łączące tradycję z nowoczesnością

– mówił członek zarządu Bartłomiej Bałaban.

Opracowaniem wystawy stałej zajmują się pracownicy Muzeum Badań Polarnych w Puławach w konsultacji ze środowiskiem polarników, m.in. z prof. Jerzym Nawrockim, geofizykiem i polarnikiem związanym z UMCS w Lublinie, który będzie koordynował prace konsultantów merytorycznych wystawy.

foto Łukasz Frączek | UMWL

Zostaw komentarz