fbpx

Poczuli bluesa

31 marca 2015
Komentarze wyłączone
1 261 Wyświetleń

IMG_0664W Domu Kultury LSM odbyła się piąta odsłona Lublin Blues Session. Projekt, powołany do życia w 2011 roku przez Fundację Obszar Działań Artystycznych(ODA), po raz kolejny propagował działania związane z muzyką bluesową, a także edukował na gruncie muzycznym, artystycznym i kulturalnym.

Tegoroczna odsłona Lublin Blues Session, która miała miejsce 20 marca, rozpoczęła się wykładem prowadzonym przez Jędrzeja Kubiaka, artystę związanego z muzyką bluesową, folkową, awangardową, zahaczającą o elementy bluesgrassu. W trakcie spotkania muzyk przedstawił rolę gitar rezofonicznych w amerykańskim bluesie, jak również krótko ukazał ich historię i specyfikę.

Z kolei część koncertową, prowadzoną przez Łukasza Jemiołę, otworzył Adam Bartoś,wokalista i gitarzysta grający w klimatach bluesa, jazzu i rocka. Muzyk, w towarzystwie Seweryna Antonia(kontrabas) oraz Tomka Gąsiora(perkusja), zaprezentował zarówno swoje autorskie utwory, jak też covery rockowych klasyków z lat 70-tych. Urozmaiceniem występu Bartosia było ukazanie współpracy z chórem szkolnym Kasjopea (Szkoła Podstawowa nr 6 im.Romualda Traugutta w Lublinie) i wspólne wykonanie czterech piosenek, prezentujących talent najmłodszych w ramach programu „Blues w szkole”.
Uwieńczeniem koncertu był występ grupy Willie Mae Unit (skład: Wojciech Hamkało-gitara akustyczna,wokal, Jędrzej Kubiak-gitary rezofoniczne, Roman Badeński-harmonijka), która dźwiękami gitary rezofonicznej, harmonijki ustnej i silnym wokalem przeniosła odbiorców w wymiar klasycznego, amerykańskiego bluesa połączonego z XIX wiecznymi balladami, których covery zaprezentowali.

Dla osób czujących niedosyt po piątkowych koncertach w ramach Lublin Blues Session, organizatorzy przewidzieli trzy kolejne terminy koncertów, w trakcie, których po raz kolejny wystąpią Adam Bartoś(21.11.2015),Łukasz Jemioła(19.06.2015),a także formacja FSC HOT ROD(18.04.2015).

Magdalena Sienkiewicz

foto Daniel Drobik

Komenatrze zostały zablokowane