fbpx

Polki, oberki i podróżniaki

28 stycznia 2022
547 Wyświetleń

Już niedługo miłośnicy polek, walców i fokstrotów mogą mieć we własnym domu namiastkę corocznego sierpniowego festiwalu organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie. 1 lutego odbędzie się premiera płyty z muzyką tradycyjną w wykonaniu Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Płyta „Sesja otwarta” jest efektem kilku lat pracy Orkiestry i zawiera 11 utworów. Wkrótce będzie można usłyszeć pierwszy singiel.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego jest projektem edukacyjno-artystycznym, w którym tradycyjna muzyka taneczna łączy wykonujących ją muzyków – amatorów oraz profesjonalistów – ze słuchaczami i tancerzami, którzy bawią się w jej rytmie podczas potańcówek. Jest zaproszeniem do wspólnego muzykowania, skierowanym do miłośników niestylizowanej muzyki tradycyjnej. Służy popularyzacji kultury ludowej Lubelszczyzny i promowaniu idei uczenia się stylu i repertuaru od wiejskich mistrzów.

„Sesja otwarta”– jak zaznacza Ewa Grochowska – tytuł płyty nawiązuje do założycielskiego marzenia Orkiestry, która jest otwarta na nowe źródła, inspiracje i ludzi. Od 2014 roku, kiedy orkiestra pod obecną nazwą po raz pierwszy zagrała na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, przez skład przewinęło się ponad 50 osób. Z tej grupy na przestrzeni lat wyłoniło się stałe grono uczestników projektu, które do dziś prezentuje się na scenach festiwalu.

W repertuarze Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego znajdują się polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty i inne melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych oraz przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia i orkiestr, których tradycje sięgają początku XX wieku.

Więcej: jarmarkjagiellonski.pl/pl/premiera-plyty-ojj/

Zostaw komentarz