18 czerwca b.r. odbędzie się pierwsza edycja Święta Lubelskiego Twarogu. Wydarzenie będzie miało miejsce w godz. 10.00-16.00 w Restauracji Koncertowa przy ul. Kaprysowej 4 w Lublinie. Impreza o charakterze cyklicznym, organizowana corocznie, będzie promowała gatunek sera typowy dla naszego regionu, wytwórców, serowarów lokalnych i lubelskich mleczarni. Organizatorem jest Fundacja Regionalia Lubelszczyzny.
Twaróg to wyrób mleczarski typowy dla Polski, a także dla naszego regionu – Lubelszczyzny. Poszczególne rodzaje wyrobów mleczarskich są kojarzone z danym krajem, są jego kulinarną wizytówką, np. wspominając camembert i Brie myślimy o Francji, gouda kojarzy się z Holandią, mozarella to ser z południowych Włoch. Produkty spożywcze typowe dla danego regionu to ważne narzędzie marketingowe wykorzystywane w celu jego promocji. Z inicjatywy Giena Mientkiewicza 2 czerwca został ustanowiony Dniem Twarogu. Święto Lubelskiego Twarogu skierowane jest do wszystkich mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny, obywateli Ukrainy i studentów zagranicznych studiujący w Lublinie.
W programie:
- Prezentacja serowarów zagrodowych Lubelszczyzny oraz lubelskich mleczarni, stoiska z oferowanymi produktami.
- Warsztaty-prezentacja z Gieno Mientkiewiczem, omówienie różnego rodzaju twarogów, geneza twarogu, degustacja.
- Wykład prof. Marioli Tymochowicz na temat historii twarogu na Lubelszczyźnie.
- Konkurs kulinarny z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich na najlepszy deser z twarogu oraz pierogi z twarogiem.
- Pokaz kulinarny jak podawać twaróg oraz prezentacja jego wykorzystania w potrawach, degustacja.
- Wybór najlepszego twarogu z mleczarni i od lokalnego serowara.
- Warsztaty dla najmłodszych – rodzinne wykonanie pierogów z twarogiem z różnymi dodatkami.
- Warsztaty dla najmłodszych – przygotowanie past twarogowych, wspólna degustacja.
- Umożliwienie udziału ukraińskim obywatelom poprzez udział tłumaczy z języka rosyjskiego lub ukraińskiego.
W Święcie Lubelskiego Twarogu uczestniczyć będą:
- Gieno Mientkiewicz – miłośnik serów, serowarów i tematyki serowarskiej, twórca terminu “sery zagrodowe”. Propagator polskiego serowarstwa, i popularyzator polskiego twarogu, który będzie promował w czasie Święta Lubelskiego Twarogu.
- Profesor Mariola Tymochowicz – etnolog, profesor w Zakładzie Kultury Polskiej UMCS, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, zastępca redaktora serii Atlas Polskich Strojów Ludowych, kustosz Działu Kultury Materialnej i Duchowej w Muzeum Lubelskim.
- Koła Gospodyń Wiejskich z terenu województwa lubelskiego promujące dziedzictwo kulinarne naszego regionu skupione w LGD Kraina Wokół Lublina.
- Mleczarnie z województwa lubelskiego.
- Lokalni serowarzy.
- Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, Studenckiego Koła Naukowego Technologów Żywności
- Uczniowie Branżowej Szkoły Wielozawodowej Specjalnej I stopnia nr 2 im. Marii Grzegorzewskiej, kierunków cukiernik, kucharz, piekarz.
- Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych.
foto Fundacja Regionalia Lubelszczyzny