fbpx

Powiat kraśnicki dobrym miejscem do inwestycji

18 lutego 2016
Komentarze wyłączone
995 Wyświetleń

Jest klimat dla biznesu

logoCoraz więcej przedsiębiorców, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, przekonuje się, że w powiecie kraśnickim zapanował przyjazny klimat dla biznesu. Lokalne władze podejmują wiele działań, aby ułatwić prowadzenie interesów inwestującym na tym terenie. W minionych dwóch latach rozpoczęło tu działalność kilka mniejszych i większych firm. Najlepszym przykładem z ostatnich miesięcy jest decyzja kanadyjskiej firmy Cyclone Manufacturing Inc. o zainwestowaniu w Kraśniku i uruchomieniu w Polsce produkcji części do samolotów. Cyclone to światowy potentat w branży lotniczej, od ponad pół wieku kooperujący z producentami samolotów, potentatami w tej branży, Lockheed Martinem, Saabem, Embraerem, Airbusem czy Boeingiem. Rozruch kraśnickiego zakładu, w którym pracę znajdzie ponad 100 wysoko wykwalifikowanych pracowników, zaplanowano na połowę bieżącego roku. Ekspresowe tempo, od podjęcia decyzji o zainwestowaniu na terenie powiatu kraśnickiego do rozpoczęcia produkcji, nie byłoby możliwe bez życzliwości i dużego wsparcia administracyjnego lokalnych władz.

– Każda z firm czy też każdy z przedsiębiorców wykazujących zainteresowanie powiatem kraśnickim może liczyć na równie życzliwe przyjęcie, jak kanadyjska firma – obiecuje starosta kraśnicki Andrzej Maj. – Dla nas, lokalnych władz, każdy inwestor jest równorzędnym partnerem, któremu staramy się zapewnić jak najszerszą pomoc w każdej możliwej przestrzeni.

Na obszarze kraśnickiego powiatu jest wiele terenów inwestycyjnych, dodatkowo zlokalizowane są aż dwie Specjalne Strefy Ekonomiczne. Powiat postrzegany jest przez inwestorów jako miejsce atrakcyjne pod względem inwestycyjnym, z dużym potencjałem oraz możliwościami rozwojowymi. Wpływają na to: atrakcyjna lokalizacja i dobre skomunikowanie z ważnymi ośrodkami życia administracyjnego i gospodarczego – Lublinem, Warszawą i Rzeszowem, międzynarodowe lotnisko w odległości ok. 60 km od Kraśnika, wyraźne ożywienie gospodarcze regionu, a także przyjazne i partnerskie traktowanie biznesu przez lokalne samorządowe władze.

Innym nie mniej istotnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność inwestycyjną danego terenu jest potencjał ludzki. Kompetentny personel to droga do sukcesu przedsiębiorstwa. W powiecie kraśnickim dzięki dobremu szkolnictwu technicznemu oraz funkcjonującej tu od prawie 70 lat Fabryce Łożysk Tocznych nie brakuje wysoko wykwalifikowanych kadr. Najzdolniejsi uczniowie otaczani są merytoryczną opieką, aby pod okiem specjalistów kształcili swoje umiejętności i rozwijali twórcze pasje. W 2016 roku kraśnicka młodzież bierze udział w prestiżowych światowych zawodach w budowie robotów – FIRST Robotics Competition. Udział w takim konkursie daje szanse młodym ludziom z kraśnickich szkół na rozwijanie talentów, kreatywności i innowacyjności, a także uczy pracy w zespole i daje im wiarę we własne umiejętności.

Ta zdolna młodzież wkrótce będzie aktywna na rynku pracy, a zdobyte umiejętności oraz doświadczenie przeniesie na pole aktywności zawodowej – podkreśla starosta Maj.

Potencjał rozwojowy powiatu kraśnickiego opiera się na dwóch branżach. Główną jest przemysł metalowy. W Kraśniku zlokalizowana jest Fabryka Łożysk Tocznych, produkująca łożyska dla wielu znaczących producentów samochodów, okrętów czy maszyn, wokół której kooperują inne powiązane z nią przedsiębiorstwa. W 2013 roku decyzję o zainwestowaniu w fabrykę podjął chiński inwestor. Dzięki dokapitalizowaniu kraśnicki zakład rozwija swoje możliwości produkcyjne, unowocześnia linie technologiczne. Chiński inwestor ma dalekosiężne plany związane z inwestowaniem w Kraśniku. Drugim sektorem z ogromnym potencjałem rozwojowym jest przetwórstwo rolno-spożywcze. Powiat kraśnicki to najważniejszy polski ośrodek produkcji owoców miękkich, dlatego też duże zainteresowanie inwestowaniem zaczynają przejawiać przedsiębiorcy z branży przetwórstwa rolnego. W bieżącym roku powstaną dwa zakłady produkcyjne z tej branży. A zainteresowanie potencjalnych inwestorów wskazuje, że nie będą one jedyne.

– Doświadczeni ludzie wiedzą, że jak jest odpowiedni klimat, to wszystko się udaje – mówi Andrzej Maj, starosta kraśnicki – dlatego też robimy wszystko, aby klimat dla biznesu był, a dzięki temu rosła zasobność finansowa inwestorów, mieszkańców powiatu kraśnickiego i samorządów lokalnych.

FRC

Komenatrze zostały zablokowane