fbpx

Pracownik UMCS z Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018

11 lipca 2018
1 815 Wyświetleń

Asystent w Zakładzie Wypukłodruku na Wydziale Artystycznym UMCS – Karol Pomykała, otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018 za pracę „Jeden kierunek | One Direction”. Nagrodę wręczył mu wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig, podczas uroczystej ceremonii Międzynarodowego Triennale Grafiki w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Instalacja laureata przedstawia szereg powtarzanych w nieskończoność postaci pozbawionych cech indywidualnych. „Dzięki okularom VR widz przenosi się całkowicie w sam środek tłumu, ginąc w nim i stając się częścią instalacji. Pozwala to odbiorcy odczuć niemal namacalnie przytłoczenie i bezradność jednostki.  Instalacja jest połączeniem grafiki tradycyjnej wykonanej w technice linorytu ze współczesną technologią reprezentowaną przez rzeczywistość wirtualną. To zderzenie aktualnego z wirtualnym, przeniesienie dwuwymiarowej, analogowej grafiki do trójwymiarowego świata wygenerowanego komputerowo. Zabieg ten ma na celu głębsze wciągnięcie widza w wykreowany świat i służy intensyfikacji odbioru” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Międzynarodowe Triennale Grafiki to impreza artystyczna organizowana od 1966 roku, początkowo jako Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie. Jest to nie tylko prestiżowy konkurs, ale także wiele wystaw, spotkań, warsztatów i debat, które przybliżają odbiorcom obraz współczesnej grafiki. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.triennial.cracow.pl.

6 lipca 2018 r. w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie odbył się wernisaż wystawy głównej Międzynarodowego Triennale Grafiki 2018 – Immersed in Images / „Zanurzeni w obrazach”. W ramach wystawy zaprezentowanych zostało 257 prac autorstwa 115 twórców z 29 krajów świata (w tym także Karola Pomykały), dzięki czemu możliwe było stworzenie okazałej przestrzeni dialogu międzykulturowego, który aktualizuje się w formach wizualnych i różnorodności estetyk preferowanych przez twórców ze wszystkich zakątków świata. Wystawa stawiała pytania o pogranicza medium graficznego, problematyzując relację pomiędzy grafiką i rzeźbą, instalacją, malarstwem czy sztuką wideo. Ekspozycja będzie czynna do 26 sierpnia br.

Karol Pomykała ukończył studia na kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom uzyskał w Zakładzie Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szymanowicza. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Wypukłodruku na UMCS w Lublinie oraz jako Art Director w Saatchi & Saatchi w Warszawie. Zajmuje się głównie grafiką warsztatową, zwłaszcza linorytem, grafiką projektową i reklamową. Pod jego kierunkiem studenci grafiki UMCS stworzyli największy drzeworyt w Polsce z okazji 150. rocznicy urodzin patronki uczelni, Marii Curie-Skłodowskiej.

Foto Karol Pomykała

Zostaw komentarz