fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Profesjonalne oczyszczanie zębów (POZ) to zdrowe, piękne i czyste zęby

21 grudnia 2016
Komentarze wyłączone
1 300 Wyświetleń

aldent_2O tym, dlaczego i w jaki sposób warto systematycznie i profesjonalnie oczyszczać zęby rozmawiamy ze współwłaścicielką klinik Centrum Stomatologii Kompleksowej i Implantologii Aldent S.C. w Lublinie dr n. med. Małgorzatą Majewską-Paradowską.

Okazuje się, że dwukrotne, a nawet trzykrotne mycie zębów w ciągu dnia to za mało, bo one nadal nie są dostatecznie czyste. Dlaczego powinniśmy je czyścić jeszcze bardziej?

– Jest kilka powodów, ale te najważniejsze to przede wszystkim skuteczne usunięcie ze wszystkich powierzchni zębowych złogów nazębnych, takich jak kamień i osad. Dzięki temu poprawia się nie tylko wygląd zębów, ale i higiena całej jamy ustnej. Ponadto jest to pierwszy krok w przygotowaniu pacjenta do ewentualnych dalszych zabiegów, jak np. implantacja, leczenie próchnicy, wybielanie, protetyka, a także zapobieganie oraz leczenie paradontozy i chorób dziąseł, co chroni przed utratą zębów.

Pacjenci znacznie lepiej się czują, jeśli są świadomi poszczególnych etapów oczyszczania uzębienia.

– Profesjonalne oczyszczanie zębów (POZ) w naszym Centrum wykonujemy w ciągu jednej wizyty i trwa ono ok. 20–30 min. Aby zabieg był skuteczny i przyniósł oczekiwany efekt, musi składać się z kilku uzupełniających się etapów. Pierwszy z nich to skaling, zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego, za pomocą ultradźwięków. Podczas skalingu kamień usuwany jest specjalistycznym skalerem ultradźwiękowym, który za pomocą drgań rozbija złogi. Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej, w skład której wchodzą głównie bakterie i węglowodany. Ten zmineralizowany osad powstaje w okolicy szyjek zębowych i miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki.

Po tym możemy już cieszyć się zdrowym uśmiechem?

– Jeszcze nie, niezbędny jest drugi etap oczyszczania uzębienia, czyli piaskowanie – zabieg polegający na usuwaniu miękkich złogów nazębnych, tj. osadów powstających z kawy, herbaty i jedzenia. W klinikach CSK Aldent piaskowanie wykonujemy specjalistyczną piaskarką, która pod ciśnieniem wyrzuca drobiny piasku połączonego z wodą, usuwając osad z powierzchni zębów. Wykonanie tego zabiegu w domu podczas codziennego szczotkowania zębów nie jest możliwe.

Czy po takim gruntownym czyszczeniu uzębienia możemy odczuwać pewien dyskomfort?

– Zawsze po skalingu i piaskowaniu powinno być wykonywane polerowanie. Ma ono na celu wygładzenie powierzchni zębowych oraz usunięcie ewentualnych miejsc retencyjnych, poprzez które mogą powstać nowe złogi nazębne. Po zabiegu polerowania zęby stają się bielsze, bardziej gładkie i lśniące. Uwieńczeniem tych wszystkich etapów jest lakierowanie, które stosujemy w celu remineralizacji oraz zabezpieczenia wszystkich oczyszczonych powierzchni zębowych przed nadwrażliwością pozabiegową.

Pacjent powinien w jakiś szczególny sposób dbać o zęby po tego typu zabiegu?

– Aby POZbyło skuteczne i przyniosło dalsze efekty, każdy pacjent po zabiegu jest poinformowany o prawidłowym postępowaniu z higienizacją swojej jamy ustnej. Informujemy o podstawowych sprawach, takich jak częstość wymiany szczoteczki do mycia zębów na nową i jej odpowiedni dobór, jak również rozmawiamy o technice szczotkowania zębów w zależności od danego problemu. Pomagamy też w wyborze odpowiednich produktów pomocniczych w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, takich jak pasty, płukanki i nici międzyzębowe.

Kto powinien skorzystać z zabiegów POZ?

– Zabieg POZ zalecany jest dla wszystkich pacjentów w zależności od ich potrzeb, a w szczególności dla osób narażonych na przebarwienia wynikające ze spożywania dużych ilości kawy, herbaty oraz produktów koloryzujących zawierających silne barwniki, osób noszących aparaty ortodontyczne oraz uzupełnienia protetyczne, a także dla pacjentów, którzy przygotowują się do leczenia implantologicznego, ortodontycznego, protetycznego, zachowawczego czy chirurgicznego. Oczywiście, aby rezultaty POZ były długotrwałe, pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dentysty co do profilaktyki jamy ustnej.

Profesional teeth cleaning is about removing soft and hard stains from teeth surface. In our Aldent clinics of professional treatment the procedure consists of the following:

-Calculus removal

-Teeth cleaning

-Polishing

-Preventive care programme concerning mouth higiene.

This treatment takes only 20 minutes in our clinics.

aldent_3

Komenatrze zostały zablokowane