Serdecznie zapraszamy miłośników teatru na dwie prezentacje. Pierwszą z nich będzie etiuda teatralna przygotowana przez rezydentkę goszcząc w CK w ramach Wolontariatu Europejskiego. Iryna Nirsha jest uczestniczką projektu Wolontariatu Europejskiego prowadzonego przez Stowarzyszenie Artystów BLISKI WSCHÓD i wchodzi w skład międzynarodowego zespołu neTTheatre – Teatru w Sieci Powiązań, funkcjonującego w Centrum Kultury w Lublinie. „Medea” Eurypidesa to historia żony Jazona, która podstępem pozbawiła życia swoją rywalkę – nową ukochaną męża. Zdradzona i zawiedziona kobieta decyduje się na zemstę, ale jej samej przyjdzie zapłacić wysoką cenę za swoje decyzje. Straszne historie czasem wyciekają z codzienności. Rzeczy nieprzewidywalne, zaskakujące rodzą się jednak na gruncie przyzwyczajeń. Co popycha ludzi, by przekroczyć granicę rzuconych na wiatr słów, przypuszczeń, okrutnych życzeń i doprowadzić je do rzeczywistości?
Czemu każdy drobny krok miedzy pomysłem a realizacją wygląda z początku niewinnie, a rezultat przeraża? Te same ściany, te same meble, ten sam człowiek, a jednak nagle wszystko zostaje śmiertelnie zmienione nieodwracalną decyzją – jak chorobą, co nie zmieniając wyglądu, wypala wnętrze. I to wtedy, gdy podjęcie tej decyzji wydaje się jedyną drogą ku uzdrowieniu.
reżyseria: Iryna Nirsha
występują: Iryna Nirsha, Adam Organista
neTTheatre – Pokój Medei
31.07.2014 godz. 19:00
Sala Czarna
wstęp wolny
“Eliksir starości” to z kolei propozycja przygotowana przez Czytelnię Dramatu dla nieco młodszych widzów. Utwór porusza temat przemijania, zadaje pytanie o to, co dzieje się kiedy postaci z bajek zaczynają się starzeć – czy odchodzą na emeryturę? czy opiekują się wnukami?. Zobaczcie co dzieję się po słowach ” I wszyscy żyją długo i szczęśliwie…”
Bardijewska szyje dramaty ze skrawków powycinanych z różnych tekstów kultury. Czasem wywija je na lewą stronę, zawsze dodaje coś od siebie i wszystko łączy równym ściegiem. „Eliksir starości” jest jej kolejnym utworem, w którym porusza temat przemijania. Autorka wykorzystała topos starzejących się rodziców i opiekunów znanych z baśni (w tym wypadku „Królewny Śnieżki” i „Roszpunki”) oraz ich pięknych, młodych i walecznych podopiecznych. Wszystkich wpisała w życiowy schemat, według którego dzieci mimowolnie powielają zachowania rodziców i zajmują ich miejsce, a ci ostatni mogą jedynie cieszyć się spokojną egzystencją na emeryturze. Zarówno błędy i prawa młodości (w tym największe spośród nich – nie słuchać rad starszych i wszystko robić po swojemu), jak i trudny do zaakceptowania fakt nieuchronnie zbliżającej się starości, Bardijewska przedstawiła w sposób nie pozbawiony humoru, przy jednoczesnym zachowaniu powagi sytuacji.
Ostatecznie bohaterowie odnajdują się w nowych rolach: Księżniczka wraz z Księciem zajmują miejsca Królowej i Króla, ci zaś oddają się przyjemności babciowania i dziadkowania nowonarodzonej wnuczce.
I wszyscy żyją długo i szczęśliwie – aż do śmierci.
tekst: Liliana Bardijewska reżyseria: Daniel Adamczyk
czytają: Justyna Kazek, Radosław Misztal, Anna Stańczyk, Milena Wodzińska, Janek Tuźnik, Magdalena Mazur
Czytelnia Dramatu Dzieciom: „Eliksir starości”
02.08.2014 godz. 12:00
Wirydarz
wstęp wolny