fbpx

Receptury z bibliotecznej półki

9 września 2021
605 Wyświetleń

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie włącza się w 29. edycję Europejskie Dni Dziedzictwa – projektem  “Lansujemy Smaki Lubelszczyzny”, który ma na celu popularyzowanie bogatych tradycji kulinarnych regionu oraz zainteresowanie odbiorców lubelskimi tradycjami kulinarnymi oraz wskazanie zbiorów bibliotek jako drogi do uzyskania wiedzy na ten temat.

Mieszkańcy dbają o zachowanie obyczajów, obrzędów, tradycji. Mieszczą się w tym również tradycyjne potrawy, zwyczaje żywieniowe i tradycje związane z kulturą stołu. Dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny to staropolskie przepisy, tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie ustnie, ale także jest to dążenie do zachowania tego dziedzictwa w formie pisanej.

Projekt przedstawi potrawy regionalne i tradycyjne – te z Listy Produktów Tradycyjnych, a także te, których nie wpisano na Listę, ale są obecne w jadłospisie mieszkańców regionu. Odbiorcy poznają publikacje, traktujące o dziedzictwie kulinarnym i kulturze stołu ich przodków. Odbędą kulinarne spotkania autorskie, kulinarne wystawy oraz namawiamy do korzystania z przepiśników przygotowanych przez bibliotekarzy. 

Czeka nas więc naprawdę ciekawe wydarzenie. W dominującym obecnie i jakże ważnym z różnych względów, pragnieniu powrotu do korzeni, na pewno warto zainteresować się historią kulinarną naszego regionu w postaci konkretnych przepisów, które możemy wypróbować, a także kiedyś przekazać następnemu pokoleniu.

Więcej: wbp.lublin.pl/index.php/2021/09/08/lansujemy-smaki-lubelszczyzny/

(ann)

Zostaw komentarz