Urodziła się w 1891 roku w Biłgoraju, gdzie jej ojciec był rabinem. Była starszą siostrą noblisty B.I.Singera. Ale Ester Kreitman to nie tylko wyrzucona poza pamięć autora „Sztukmistrza z Lublina” i całej rodziny (słynącej ze skomplikowanych relacji międzyludzkich, zwłaszcza na poziomie kontaktów z najbliższymi) starsza siostra, córka i krewna. To również utalentowana tłumaczka i pisarka, o czym można przekonać się czytając „Rodowód” – zbiór opowiadań napisanych w Polsce i w Londynie, gdzie zamieszkała na stałe po wybuchu I wojny światowej.
Ester Kreitman była bohaterką spotkania, które miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H.Łopacińskiego w Lublinie. To ważna okazja, ponieważ zbiór opowiadań, których akcja dzieje się w Warszawie i Londynie po raz pierwszy został opublikowany w Polsce. Na zaproszenie wydawców książki Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i Fame Art. oraz tłumaczki Natalii Moskal, przy pełnej sali publiczności Ester Kreitman „pojawiła” się w Lublinie nie jako postać opisywana przez jej słynnego brata, ale utalentowana, z wyrazistym piórem i ogromnym talentem narracyjnym autorka. Gościem specjalnym była wnuczka pisarki Hazel Karr.
Promocję książki w Lublinie poprzedziło spotkanie promocyjne, które miało miejsce 4 września na zakończenie XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. „Rodowód” ukaże się w księgarniach na początku października.