fbpx

Scena Reduta 2021 zakończyła swoją trasę!

17 grudnia 2021
779 Wyświetleń

Scena Reduta to powrót do tradycji spektakli objazdowych Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. Po 20 latach zespół znów wyruszył w trasę, aby spotkać się z widzami z różnych zakątków województwa lubelskiego. Pierwsza edycja projektu zgromadziła prawie 3 tysiące widzów.  

foto Malwina Majer

Na trasie Sceny Reduta znalazło się 7 ośrodków kultury z województwa lubelskiego – Chełmski Dom Kultury, Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, Krasnostawski Dom Kultury, Biłgorajskie Centrum Kultury, Janowski Ośrodek Kultury, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury oraz Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie. 

foto Zmicer Wainowski

W ramach przeglądu lubelska publiczność zobaczyła  „Psie serce” (reż. Igor Gorzkowski) na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa o profesorze Preobrażeńskim, który rozwija innowacyjny sposób odmładzania ludzkiego ciała. Kolejnym spektaklem były „Małe zbrodnie małżeńskie” (reż. Marek Pasieczny), czyli dramat współczesny oparty na relacjach uczuciowych w wieloletnim małżeństwie. W sztuce zabrzmiały tanga przedwojenne – „Ta ostatnia niedziela” i „Kogo nasza miłość obchodzi”. Z kolei „Antygona w Nowym Jorku” (reż. Jan Hussakowski) poruszyła problem bezdomności oraz migracji w dzielnicach nędzy w jednej z największych, a zarazem najbogatszych metropolii. 

foto Zmicer Wainowski

Założeniem projektu jest także współpraca artystyczna z innymi teatrami. Dlatego w repertuarze pierwszej edycji Sceny Reduta pojawił się spektakl Sceny InVitro działającej w Centrum Kultury w Lublinie. Sztuka „Tata ma kota” (reż. Łukasz Witt-Michałowski) z humorem przedstawiła tragiczne historie z życia ojców. 

foto Malwina Majer

W 2022 roku Teatr im. J. Osterwy w Lublinie wraz z partnerskimi teatrami planuje kolejny objazd po województwie lubelskim, ze wzbogaconym o nowe spektakle repertuarem. 

foto wstępne Malwina Majer

Zostaw komentarz