fbpx

Sierpień w Domu Kuncewiczów

17 sierpnia 2023
261 Wyświetleń

Domu Kuncewiczów zaplanował dla zainteresowanych następujące wydarzenia na nadchodzące tygodnie:

  • Salon Literacki – spotkanie z udziałem Adama W. Kulika | 19 sierpnia, godz. 14.00

Gość „Salonu” jest poetą, prozaikiem, reporterem, dziennikarzem i twórcą programów telewizyjnych. To autor afabularnych powieści: Lot (1985) i Gra (1993), trzech tomów poetyckich: Pejzaże z Panem LemonemPiołunny raj i Ziemie pulsujące, książki reporterskiej Droga na południe (2002), historycznych esejów Miasta PolskieNajpiękniejsze zespoły zabytkowe (2007), wspomnieniowej książki Leśmian, Leśmian…(2008), oraz zbioru opowiadań Czas Hieny (2011). Od 1991 roku, jako dziennikarz Lubelskiego Ośrodka TVP, zrealizował blisko 300 filmów dokumentalnych, reportaży oraz felietonów.  

Kanwą spotkania w Domu Kuncewiczów, które poprowadzi Ewa Hadrian , jest najnowsza książka Kulika Nostalgia Wschodu. Wydawca rekomenduje ją następująco „na polskich kresach poczujesz ten wyjątkowy rodzaj nostalgii, który na chwilę przeniesie cię w przeszłość Polskie pogranicze, choć ma bogatą i niezwykle burzliwą historię, wciąż pozostaje nieodkryte. A to przecież jeden z najbardziej urokliwych i różnorodnych zakątków Polski! Miejsce, w którym zachowały się relikty dawnych kresów z całą różnorodnością językową, architektoniczną i kulturową. Tu najlepiej widać ślady tego, czym była kiedyś Rzeczpospolita. Dziś ten rozległy region rozciąga się na ziemiach Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Autor zabiera nas na rowerową wycieczkę po tych terenach. Ujrzymy urokliwe miejscowości Zamojszczyzny, Grodów Czerwieńskich i Roztocza, będziemy podziwiać niezwykłe budynki sakralne, zapomniane dwory oraz przepiękne malowidła, ikony czy rzeźby. To wszystko stanie się także przyczynkiem do opowieści o świecie, którego już nie ma, o historii bolesnej, a jednocześnie fascynującej, o wnioskach, jakie płyną z dziejów Kresowian”. Wstęp wolny.

  • Koncert Janowieckich Interpretacji Muzycznych | 20 sierpnia o godz. 16.00

W międzynarodowym kursie interpretacji uczestniczą pianiści, skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści, kontrabasiści, akordeoniści, gitarzyści oraz zespoły kameralne i  śpiewu solowego. To uczniowie szkół muzycznych, liceów muzycznych, studentów i absolwentów.​​​​​​​​ Zajęcia odbywają się w renesansowym janowieckim zamku, posiadającym wymarzone warunki do pracy twórczej: ciszę, spokój i piękny widok z góry zamkowej na krajobraz przełomu Wisły oraz bliźniacze miasto Janowca – Kazimierz Dolny. Koncert będzie znakomitą okazją do prezentacji młodych adeptów sztuki instrumentalnej publiczności zgromadzonej w salonie Domu Kuncewiczów. Wstęp wolny.

  • Salon Literacki – spotkanie z udziałem Zbigniewa Jóźwika, przyrodnika, polarnika, grafika i bibliofila | 25 sierpnia, godz. 13.00. Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian.

Zbigniew Jóźwik urodził się w Opolu Lubelskim w 1937 roku. Jest doktorem nauk przyrodniczych, był adiunktem w Zakładzie Fizjologii Roślin Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prowadził badania naukowe nad substancjami biologicznie czynnymi w stosunku do prątków gruźlicy. Zajmował się również badaniami skażenia środowiska w Polsce i na Spitsbergenie. Uczestniczył w pięciu wyprawach naukowych na Spitsbergen (1987 – 1995). Jest członkiem Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Zbigniew Jóźwik uprawia grafikę artystyczną i użytkową. Wydał jedenaście tek ekslibrisów i sześć tek grafik. Jest autorem ponad 600 ekslibrisów w technikach linorytu, drzeworytu i suchej igły. Eksponowane na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień, m.in. II nagrodę XV Międzynarodowego Kongresu Ekslibrisowego w Bied (Jugosławia) –nagrody „Złotej Płytki” i „Złotego Płomienia”; włoska Akademia Sztuki (Accademia Italia delle Arti e del Lavoro) przyznała mu tytuł Akademika ze Złotym Medalem i „Złotą Palmę”. Zbigniew Jóźwik nie tylko sam tworzy ekslibrisy, ale także kolekcjonuje dzieła innych artystów. Zbiera je wedle kryterium autorstwa i stara się zgromadzić możliwie wszystkie ekslibrisy swoich ulubionych grafików. W swojej kolekcji ma ponad 20.000 ekslibrisów kilkunastu autorów. Spotkanie w Domu Kuncewiczów, na które wstęp jest wolny będzie poświęcone książce „Portrety pisarzy i poetów”, do której ilustracje wykonał Zbigniew Jóźwik. Wstęp wolny.

  • Oprowadzania kuratorskie w cenie biletu wstępu

Dom Kuncewiczów zaprasza na oprowadzania kuratorskie po wnętrzach Domu Kuncewiczów. Opowiemy Państwu o historii willi Pod Wiewiórką, jego mieszkańcach oraz najciekawszych eksponatach. Zapraszamy 19 i 20 sierpnia (sobota, niedziela) o godz. 10.00. Oprowadzania odbywają się w cenie biletów wstępu do naszego muzeum (8/10 zł/os.)

foto Dom Kuncewiczów – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Zostaw komentarz