fbpx

SIESTA W DRODZE z SILVANĄ PERES W TEATRZE STARYM

31 sierpnia 2021
687 Wyświetleń

Teatr Stary w Lublinie przygotował dodatkowe koncerty w jesiennym repertuarze. 6 października o godzinie 18.00 i 21.00 odbędą się kolejne wydarzenia z cyklu SIESTA W DRODZE. Tym razem Marcin Kydryński zaprezentuje lizbońską artystkę – Silvanę Peres.

Fado narodziło się w zaułkach portowych dzielnic Lizbony i jakkolwiek bywa muzyką ściśle skonwencjonalizowaną, to u swych korzeni ma przecież różnorodne muzyczne doświadczenia marynarzy, wracających z dalekich wypraw. Stąd nie tylko nie dziwi, ale nas w Sieście szczególnie cieszy, ilekroć fado splata się z odległymi, zamorskimi rytmami. Gdy zapożycza motywy z brazylijskich samb, angolańskich semb, kabowerdyjskich morn a nawet rusza do upojnego tańca z argentyńskim tangiem. To droga Silvany Peres, młodej artystki lizbońskiej. W sztuce fado doskonaliła się w gronie mistrzów z kamiennej tawerny Casa de Linhares w starej Alfamie, ale z muzyką przyjaźni się od dziecka, odkąd jako dziewięciolatka (!) zdobyła tytuł mistrzyni tańca latynoamerykańskiego. Jej pierwsza płyta Fado no Pe czerpie pełnymi garściami ze skarbnicy zmysłowych rytmów Ameryki Łacińskiej i Afryki. Ktokolwiek jeszcze miał wątpliwości, że fado może być także muzyką szczęśliwą, straci je podczas koncertów Silvany Peres.

Marcin Kydryński

Utwór SIlvany Peres pt. “Saudades do Brasil em Portugal” pojawi się na kolejnej siedemnastej już płycie z kultowej serii Siesta, której twórcą jest Marcin Kydryński. Krążek ukaże się we wrześniu 2021 Universal Music Polska.

(ann)

foto Teatr Stary w Lublinie

Zostaw komentarz