fbpx

Smaki Regionów w lubelskim Skansenie

22 lipca 2014
Komentarze wyłączone
860 Wyświetleń

SAM_143121 lipca w Muzeum Wsi Lubelskiej odbył się konkurs oraz festiwal “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W Skansenie prócz wielbicieli naturalnych smaków, zgromadzili się wystawcy oraz producenci potraw regionalnych. Celem konkursu było wyłonienie zwycięzców, którzy otrzymali tzw. „Perły”, a tym samym nominację do udziału w prestiżowym poznańskim festiwalu Polagra Food.

Organizatorzy zadbali o różnorodność atrakcji. Uczestnicy rozpoczynali od zwiedzania zielonych terenów Muzeum, natomiast w jego centrum znajdowały się: ogromny namiot wypełniony stoiskami, pojedyncze stragany, scena przeznaczona dla zespołów muzycznych oraz wystawy sztuki ludowej. Zanim jednak na dobre rozpoczęła się degustacja, przybyli na konkurs goście mogli wysłuchać żywiołowych występów kapel i zespołów młodzieżowych. W repertuarze artystów znalazły się m.in. hity biesiadne oraz przeboje muzyki popularnej. Po godzinie wspólnej zabawy zwiedzający ruszyli w stronę stoisk, można było nabyć lub spróbować różnorodnych produktów, m.in. pasztetu z cukinii, konfitury cebulowej, smalcu fasolowego, nalewek owocowych czy kilkudziesięciu rodzajów miodu pitnego.

W XIV edycji konkursu nie zabrakło również propozycji z ministerialnej “Listy Produktów Tradycyjnych”, np.  słynnych pralin lubelskich, konfitur różanych z Końskowoli, szarytki w marynacie, serów  ziołowych czy też piernika żydowskiego – to tylko niektóre z ponad 140 przysmaków. Autorzy dań przyjechali z różnych zakątków Regionu, o ich umiejętnościach i długiej tradycji świadczyły choćby liczne dyplomy i wyróżnienia, które wystawiano na stoiskach. Każdy mógł dowiedzieć się, jak przygotować dany przysmak, oraz poznać historię ich produkcji. Wśród autorów przepisów znaleźli się przedstawiciele barów, restauracji, kół gospodyń wiejskich i szkółek zawodowych. Podczas gdy smakosze delektowali się potrawami, kilku członków komisji przechadzało się między stoiskami i oceniało kompozycję, wygląd, ale przede wszystkim smak kulinarnych dzieł. Równolegle trwały pokazy przyrządzania jagnięciny, oraz prezentacja średniowiecznej kuchni Słowian. Najwięcej chętnych zgromadziło się przy stoisku, które przy pomocy zawodowych kucharzy obsługiwał marszałek województwa lubelskiego – Sławomir Sosnowski. Trudno było odmówić p. marszałkowi zaangażowania, potrawy mięsne, które wychodziły spod jego ręki w mgnieniu oka znikały z blatu. Upalny dzień zmusił wielu przybyłych na festiwal gości do odpoczynku w plenerze, podziwiania staropolskiej architektury lub zwykłej przechadzki po Skansenie.

Po kilku godzinach wystawy zgromadzeni zostali poinformowani o wynikach konkursu. Pierwsze miejsce w kategorii gastronomia zdobyła zupa z pieczonym jagnięciem faszerowanym kaszą z kominkami. Potrawę zaprezentował bar NATO w Puchaczowie. Drugie miejsce wywalczył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krasnymstawie, zaś na najniższym stopniu podium znalazło się Gminne Koło Aktywnych Kobiet z Fajsławic. Zwycięzcom gratulował p. marszałek, jednocześnie podkreślił, jak wielkie znaczenie mają dla mieszkańców Regionu podobne imprezy. Organizatorem wieńczącego festiwal wydarzenia w Skansenie był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Zwycięzcy konkursu z Lubelszczyzny będą rywalizować w stolicy Wielkopolski o kolejne laury. Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych będą trwały od 29 września do 2 października. Nie pozostaje nam nic innego jak kibicować reprezentantom naszej „małej ojczyzny” i wyczekiwać na kolejną edycję kulinarnego święta.

Autor: Michał Wójcik

Komenatrze zostały zablokowane