fbpx

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie”

7 lipca 2017
1 614 Wyświetleń

Początek spaceru: wiadukt nad Al. Solidarności od strony Górek Czechowskich (przedłużenie ul. Poniatowskiego)

Termin: 9 lipca 2017 r., godz. 19:00

Piętnasty rok będziemy wędrowali śladami Czechowicza i „Poematu o mieście Lublinie” (1934). Rok w rok mieszkańcy Lublina tłumnie uczestniczą w tym wydarzeniu. W tym roku data spaceru zbiega się szczęśliwie z 80. rocznicą  pierwszej emisji poematu w Polskim Radiu (1937). Dokładnie tego dnia, 80 lat wcześniej, na radiowej antenie słowa Czechowicza recytowali Irena Kwiatkowska i Antoni Bohdziewicz.

Uczestnicy spaceru otrzymają specjalny druk okolicznościowy – exlibris i przypinki. Mogą też zostawić swój wpis w księdze pamiątkowej. Trasą „Spaceru z Czechowiczem” wędrować będziemy mijając murale z wierszami i cień czechowiczowskiego Wędrowca. Podczas Spaceru można korzystać z tekstu “Poematu” na smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

Pierwsze przejście odbyło się w nocy 13/14 lipca 2003 roku w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Poety. Rozpoczęliśmy w ten sposób coroczną tradycję przejścia śladami miejsc uwiecznionych w “Poemacie”. Spacer nasz odbywa się w noc lipcową, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec. Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez “Kalinowszczyznę i Czwartek” opuszcza rodzinne Miasto. Trasą prowadzi nas Czechowicz i … księżyc w pełni.

Dzięki uprzejmości Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, podczas spaceru uczestnicy będą mogli zobaczyć oryginalną wersję “Poematu o mieście Lublinie”. Oryginał pokazywany jest publicznie jedynie trzy razy w roku!

“Express Lubelski i Wołyński”, 7 lipca 1937 r., s. 4:

“W dniu 9 lipca b. r. o godz. 21 m 45 Polskie Radio nada w programie ogólnopolskim kwadrans poetycki poświęcony Lublinowi. Będzie to poemat znanego poety lublinianina Józefa Czechowicza napisany specjalnie dla Polskiego Radia”.

“Express Lubelski i Wołyński”, 9 lipca 1937 r., s.4:

„Kącik radiowy: wiersz o Lublinie przez radio. Letnie „Kwadranse poezji” poświęciło radio ziemi ojczystej. Jeden z nich nosi tytuł Lublin. Zostanie on nadany dn. 9 VII o godz. 21.45. Jest to audycja tym ciekawsza, że przyniesie słuchaczom utwór doskonałego poety, zupełnie publiczności nieznany. Jest to poemat Józefa Czechowicza napisany specjalnie dla Polskiego Radia. Opracowanie muzyczne Romana Palestra. Recytować będą Irena Kwiatkowska i Antoni Bohdziewicz”.

Więcej o genezie „Poematu…”:

http://teatrnn.pl/leksykon/node/2260

Tekst „Poematu…”:

http://teatrnn.pl/leksykon/node/2259

 

Zostaw komentarz